27° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

1’den 9’a Hong Kong! Çinli Büyükelçi tane tane açıkladı

Hibya Haber Ajansı - 07/05/2020 11:47 A A


Çin’in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇUC) Hong Kong Özel İdari Bölgesi (HKSAR) Ulusal Güvenlik Koruma Yasası’nın Bir Ülke İki Sistem politikasının uygulanmasında bir kilometre taşı olduğunu ve uzun vadeli güçlü bir kurumsal garanti sağlayacağını kaydetti.

Cui Tiankai, 3 Temmuz’da televizyonda yaptığı konuşmada, söz konusu yasanın içeriklerini numaralandırarak 9 sayı üzerinden anlattı. Büyükelçi Cui şöyle konuştu:

“Öncelikle 1 ve 2’yle başlamak istiyorum. Yani Bir Ülke İki Sistem. Bu, Kong Kong’un yönetimi için temel bir ilkedir. Bu mevzuat Bir Ülke İki Sistem’in uygulanmasında bir dönüm noktası kabul ediliyor ve Bir Ülke İki Sistem’in istikrarlı ve uzun vadeli ilerlemesi için güçlü bir kurumsal garanti sağlıyor.

3 burada, yasaya imzayla destek veren 3 milyon Hong Kong sakini demek. Mayıs sonunda Hong Kong’da yasayı desteklemek için bir imza kampanyası başlatıldı ve sekiz gün içinde çevrimiçi ve sokak stantlarında yaklaşık 3 milyon Hong Kong sakini desteklerini göstermek için imza attı.

4 ise yasada belirlenen dört suçu ve bunlara karşılık gelen cezaları belirtiyor. Yani bölücülük, devleti yıkma, terörist faaliyetler, yabancı veya yurt dışı güçlerle işbirliği yaparak ulusal güvenliği bozmayı ifade ediyor. Bu, yasanın belli hedefleri koyduğu anlamına geliyor. Bu tür suç faaliyetleri yasaklanarak, Hong Kong’daki hukukun üstünlüğü ve sakinlerin meşru hakları ile özgürlükleri korunur.

5 rakamı “elli yıl boyunca değişmez” anlamına gelir. Hong Kong Temel Yasası’na göre Hong Kong’da uygulanan kapitalist sistem ve yaşam biçimi 50 yıl boyunca değişmeyecek. Ulusal Güvenlik Yasası bunu daha iyi bir şekilde garanti edecek ancak bunu değiştirmeyecek.

6 ile 6 bölüm ve 66 madde kastediliyor. Herhangi bir yanlış anlaşılmayı veya önyargıları önlemek için yasanın tüm maddelerini iyice ve dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

7 ile 8, yedi milyondan fazla Hong Kong sakini ve Hong Kong’da yaşayan seksen binden fazla Amerikan vatandaşına karşılık geliyor. Ulusal Güvenlik Yasası, Hong Kong’u kaostan kurtaracak ve hem 7 milyondan fazla Hong Kong sakini hem de Hong Kong’da yaşayan 80 binden fazla Amerikan vatandaşının huzurlu yaşamını garanti edecek.

9 rakamıyla bitirmek istiyorum. Tek basamaklı dünyada dokuzu geçtiğinizde tekrar bire geri dönersiniz. Hong Kong örneğinde, oradaki kargaşadan sonra sorunların temel nedenini ele almak için geri dönme zamanı geldi ve Ulusal Güvenlik Yasası tam da bu işi yapacak.

Hong Kong Çin’e aittir. Hong Kong işleri kesinlikle Çin’in iç işleridir. Çin hükümeti ve halkı, ulusal egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını korumaya ve Hong Kong işlerine dış müdahaleye karşı çıkmaya kararlıdır.

Çin kültüründe dokuz genellikle “uzun ömürle” ilişkilidir. Ulusal Güvenlik Yasası’nın Hong Kong’un uzun vadeli istikrarı ve refahını sağlayacağına inancım tamdır.”

Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Bu haber 19 kez okundu.
Hibya Haber Ajansı - 11:47 A A


BENZER HABERLER
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin