Açık
  • EURO
  • DOLAR

ABD Donanmasına Yeni Destroyer ve Fırkateynler Geliyor

ABONE OL
Savunma Sanayi Haberleri - 01/14/2021 14:18 A A


Amerikan Donanması, Arleigh Burke destroyerlerinin yerini alacak otonom, hipersonik füzelerle donatılacak yeni destroyer inşası planlıyor.

Pentagon’un yayın organı Defense One’ın haberine göre, DDG-X adını alacak destroyerin, Rus ve Çin muadillerinden daha gelişmiş olması hedefleniyor.

Tümamiral Paul Schlise, “Düşmanlarımız giderek daha uzaklara açılıyor. Daha karmaşık radar ve elektronik ekipmanla donatılmış, enerji silahları konuşlandırılmış, düşman hatları içinde operasyonel olabilecek bir gemiye ihtiyacımız var” dedi.

Zumwalt DDG-1000

Schlise, “Geliştireceğimiz yüksek enerjili hipersonik füzelerle, düşmana kısa bir süre içinde erişemeyeceğimiz bir yer olmadığını göstermeliyiz” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin özellikle Çin’in Güney Çin Denizi’nde güçlenmesinden kaygı duyduğu, dengelemek için Trump yönetiminin geçtiğimiz aylarda donanmaya daha fazla kaynak ayrılmasını, savaş gemisi sayısının artırılmasını öngören plan hazırladığı belirtiliyor.

Zumwalt DDG-1001

Amerikalı yetkililer, DDG-X’ler geliştirilse bile, Arleigh Burke sınıfı destroyerlerin daha uzun süre ABD donanmasında görev yapacağı kanısında.

Ancak Arleigh Burke’lerde geleceğin silahlarını konuşlandıracak yeterince yer ve elektrik donanımı bulunmadığı belirtiliyor.

DDG-X’lerin, Arleigh Burke’in temeli üzerine geliştirileceği kaydediliyor.

Arleigh Burke Sınıfı Destroyer

DDG-X’lerde yeni itki, geleceğin radarları ve silah sistemine güç sağlayacak üstün entegre güç devreleri planlandığı, testlerin önce karada yapılacağı bildirildi.

Amerikan donanması, fırkateynlerini de yeniliyor.

Pentagon, İtalyan şirketi Fincantieri’ye Constellation Sınıfı Güdümlü Füze Fırkateynleri inşa ettiriyor.

FFG(X)

Firma, 10 fırkateyni ABD’deki fabrikalarda yapacak, inşaata bu sonbaharda başlanması, 2026’da da tamamlanması planlanıyor.

Amerikan donanması, teslimatların ardından, gerekirse 10 adet daha sipariş vermeyi planlanıyor.Kaynak : Savunmasanayi.Org

Bu haber 42 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

ABONE OL
Savunma Sanayi Haberleri - 14:18 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.