Akar: Mehmetçik En Kısa Sürede Azerbaycan’a Gidecek - Gazete Haberi Gazete Manşetleri Gazete Haberleri
-1° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Akar: Mehmetçik En Kısa Sürede Azerbaycan’a Gidecek

ABONE OL
Savunma Sanayi Haberleri - 11/21/2020 14:44 A A


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Milli Savunma Bakan Yardımcıları Şuay Alpay ve Muhsin Dere ile Türk Havacılık Uzay Sanayii TUSAŞ’ı ziyaret etti.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Bozdoğan ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Akar ve komutanlar, projelere ilişkin bilgi aldı.

“Türkiye’nin Sorumlulukları Arttı”

Akar, düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Cumhuriyet tarihinin en yoğun dönemlerinden birini yaşadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin uluslararası alanda artık bir özne haline geldiğini ifade eden Akar, bu durumun itibarla birlikte büyük bir sorumluluk da getirdiğini belirtti.

“Azerbaycan İçin Hazırlıklarımız Tamam”

Akar, Karabağ konusunda ise Azerbaycan Türk’ünün başarısının tahkimi için gerekenleri yaptıklarını bildirdi.

Azerbaycan ile ilgili tezkere de çıktı. Hazırlıklarımız tamam. Bu tezkerenin gereği olarak en kısa sürede Mehmetçik, Azerbaycan’daki görevlerinin başına gidecek. Bununla ilgili olarak da özelikle Kara Kuvvetlerimiz çalışmalarını tamamladı. Onların nakliyesiyle ilgili Hava Kuvvetlerimiz de hazır” diye konuştu.

Bazı batılı siyasetçilerin “Azerbaycan ordusu Karabağ’ı yaktı, yıktı” söylemlerine de tepki gösteren Akar, bu söylemleri büyük bir gaflet ve hata olarak nitelendirdi.

Ermenistan ordusu bütün dünyanın gözü önünde, çok aleni bir şekilde göz göre göre Azerbaycan’ın yerleşim yerlerini, şehirlerini bombaladı. Bütün dünya bunu gördü, fakat bazıları hala kör, hala sağır. Bunların çağdaşlıktan, insan haklarından, demokrasi, tarafsızlıktan bahsetmesi gerçekten mümkün değil” hatırlatmasında bulundu.

Yunanistan’ın Adaları Silahlandırması Gözardı Ediliyor

Doğu Akdeniz’de araştırma gemilerinin bilimsel, teknik çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Akar, “Bu çalışmaları bir tahrik olarak, gerilimi yükseltme nedeni olarak göstermek gerçekten ahlaki değerlerle bağdaşmayacak bir olay” dedi.

Yunanistan’ın Ege’deki adaları uluslararası hukuka aykırı olarak silahlandırdığını belirten Akar, şöyle konuştu:

Egemenliği herhangi bir şekilde Yunanistan’a verilmeyen adalarda yaptıkları eylemler tamamen gözardı ediliyor. Onun dışında bizim yaptığımız bilimsel, teknik çalışmalar tahrik gibi gösteriliyor. Bu gerçekten yanlış bir yaklaşım, iyi komşuluğa yakışmıyor” dedi.

“Kıbrıs’ta Türk Varlığı Olduğunu Görmeleri Lazım”

Kıbrıs’taki gelişmelere de değinen Akar, “Kıbrıs’ta bir Türk varlığının olduğunu, yüzyıllardan beri orada yaşayan Türkler olduğunu görmeleri lazım. Onların haklarını teslim etmeleri lazım” dedi.

Hulusi Akar, Türkiye’nin garantör olarak sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini de vurguladı.

Türk savunma sanayinin de önemli bir yere geldiğine işaret eden Akar, “Geldiğimiz noktadan memnunuz fakat işin burada bitmediğinin bundan sonra daha çok işimiz olduğunun da farkındayız. İnşallah el birliğiyle, gönül birliğiyle, kamu ve özel sektör iş birliğiyle çok daha önemli yerlere varacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Toplantının ardından Akar ve Komutanlar Millî Muharip Uçağın mühendislik binasını da ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi.

Akar ayrıca Anka ve Aksungur SİHA’ları, Turna’nın gelişmiş versiyonu olan Hedef İHA, P-72 deniz karakol uçağı, içindeki radarlar sayesinde düşman radarlarını kör eden Hava Soj uçağı ve genel maksat helikopteri Gökbey hakkında da bilgi aldı.Kaynak : Savunmasanayi.Org

Bu haber 19 kez okundu.
ABONE OL
Savunma Sanayi Haberleri - 14:44 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.