Aksakal: “Gemi azıya almışlar, saldırıyorlar!”

Güncel


Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal, gerçekleştirdiği basın toplantısında yaşanan gelişmeleri, ülke ve dünya gündemini değerlendirdi. Aksakal açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Her toplantımızın ritüeli haline gelen konuyu bir kez daha önceleyerek sözlerime başlamak istiyorum; Covid-19 pandemisine karşı toplumsal bağışıklığımızı elde edebilmenin tek yolu en az iki doz aşımızı yaptırmaktan geçiyor.

Halâ daha vaka sayıları çok yüksek, ölüm oranları çok yüksek. Hiç vakit geçirmeden aşılarımızı olalım, kendimizi ve çevremizi koruyalım.

Son zamanlarda sağlık kurumlarında çalışan doktor, hemşire, hasta bakıcı tüm personelin insan bedenini zorlayacak şartlarda çalışmaya mahkûm edilmesinin hazin sonuçlarıyla da karşı karşıya kalıyoruz.

Ankara Şehir Hastanesi personeli Dr. Rümeysa Berrin Şen’in nöbet görevi sonrasında evine giderken bir kamyonun arkasından altına girmek suretiyle meydana gelen kazada yaşamını yitirmesi, görev süresinde yaşadığı yoğunluk ve yorgunluğun bir sonucu olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır.

Özellikle pandemi sürecinde olağanüstü gayret ve fedakârlık gösteren sağlık emekçilerinin bu hoyrat mesai uygulamasından kurtarılması insani bir sorumluluk haline gelmiştir.

Bu konuda acil çözüm üretmesi konusunda Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya bir çağrıda bulunmak istiyorum.

Covid-19 salgını ile mücadelede verilen emekler, gösterilen gayretler bu gibi olaylarla sonuçlanmamalıdır. Sadece trafik kazaları değil, sağlık çalışanlarımızın başta doktorlarımız olmak üzere değişik gerekçelerle şiddete maruz kaldıkları gerçeğini göz ardı etmeden insana yaraşır bir çalışma ortamı sağlanması konusu önemle dikkate alınmalıdır.

Bu vesileyle elim bir kaza sonucu yaşamdan kopan değerli doktorumuza ve onun şahsında tüm bu olumsuz koşullarda görevi sırasında kaybettiğimiz sağlık çalışanlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.

Değerli basın mensupları,

Bugün yine önemli konu başlıklarında görüş ve değerlendirmelerimizi sizler aracılığıyla kamuoyuna aktaracağız, fakat şu kadarını açık yüreklilikle söylemeliyim ki, siyasetin etkin aktörlerince ortaya konulan düşüncelerin bir müddet sonra bizim önermelerimiz doğrultusunda içerik değişikliğine uğradığını görmekten de memnuniyet duymaktayız.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde ve asil Türk milletinin kararlı mücadelesiyle küresel emperyalist devletlerin fiili işgalinden kurtarılarak “Tam Bağımsız Türkiye” idealinin ortaya konulduğu ve demokratik, lâik, sosyal hukuk devleti niteliklerini haiz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 98.nci kuruluş yılını idrak ediyoruz.

Bir asırlık dönemi aşmamıza iki yıl kaldı.

Bu içerik, Hibya Haber Ajansı tarafından hazırlanmıştır. Haber sistemimize otomatik olarak çekilip yayına verilmektedir. Bu içerikler üzerinde gazetehaberi.com editörlerinin herhangi bir tasarrufu yoktur, sorumluluk ilgili ajansındır.