Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Akşener: Neredeyse üç gencimizden biri işsiz

ABONE OL
Siyasi Haberler - 11/20/2019 17:18 A A

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, genç işsizlik oranının yüzde 27,4’e ulaştığını ve neredeyse her üç gençten birinin işsiz olduğunu belirtti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu.

“NEREDEYSE ÜÇ GENCİMİZDEN BİRİ İŞSİZ”

İşsizlik oranına değinen Akşener, AK Parti iktidarının anaların, babaların ve gençlerin umutlarını kuruttuğunu iddia etti.

Genç işsizlik oranının yüzde 27,4’e ulaştığını ve neredeyse her üç gençten birinin işsiz olduğunu vurgulayan Akşener, şöyle devam etti:

“15-29 yaş arasındaki 5 milyon 700 bin gencimiz ne okuyor ne çalışıyor. Başkentimiz Ankara’nın nüfusundan daha fazla sayıda gencimiz okuyamıyor, çalışamıyor. Bir yıldan fazla süredir iş arayan gençlerin sayısıysa son bir yılda, 80 binden 454 bine yükseldi. Peki bu kadar işsizliğin olduğu Türkiye’de, adaletli bir iktidar acil önlem olarak ne yapar? İstihdam yaratır, sosyal yardımları artırır değil mi? Maalesef öyle bir şey yok. Seçilmiş bir grup saray yancısına gelince her türlü imkan sağlanıyor ama millete gelince ‘Olsa dükkan senin’ diyorlar.

Toplanan vergilerin nereye gittiğini soran Akşener, “Sosyal yardımlara gitmediğini biliyoruz. Gençlerimize yeni iş sahaları açmaya gitmediği de açık. Yerel seçimden sonra belediyelere de sırtlarını döndüler. Vergiler de arttı. Peki arkadaş, ben şimdi sormayayım mı? Vatandaşa harcamıyorsunuz. Vergileri de bindirdiniz. Hala bütçeyi denkleştiremediniz mi?” dedi.

Akşener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni de eleştirerek “İşte size, gelirini artırdığı halde bütçe açığını kapatamayan muhteşem sistem; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. İşte size, vatandaşının yokluktan, borçtan intihar ettiği ülkeyi yönetenlerin büyük buluşu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. İşte size kendi genci, ‘battı’ denilen ülkelere kaçıp gitmek isteyen memleketin yeni düzeni; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi.” dedi.

Akşener bu kadar kötü bir tablodan kurtulmanın zor olmadığını, Türkiye’nin gücü ve imkanlarının yeterli olduğunu, milletin parasının millete harcanması durumunda işlerin düzeleceğini söyledi.

Türkiye’nin kalkınması için eğitime çok büyük önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Akşener, şöyle konuştu:

“Okula devam eden milyonlarca öğrencimiz temel becerilerden yoksun olarak mezun oluyorsa, Türkiye kalkınmaz. Eğitimi, ‘siyasete insan devşirme kapısı’ yapmanın sonucu işsizliktir, yoksulluktur. Gençler bugünümüz, çocuklar geleceğimizdir. Her üç gençten birinin eğitimsiz ve işsiz kalması sorun olarak görülmüyorsa, başka neyi sorun olarak göreceğiz? Biz eğitimi, ülkenin geleceği olarak görüyoruz. Ekonominin düze çıkışı olarak görüyoruz. Bağımsızlığımızın teminatı olarak görüyoruz. Bizim için eğitim, sorgulayan, özgürce düşünen, kendi ayakları üstünde durabilecek nesiller yetiştirmektir. Bizim için eğitim, Türk tarımını geliştirecek, topraklarımızın verimini artıracak ziraat mühendisi, genetik mühendisi yetiştirmektir. Bizim için eğitim, yeni tedavi yöntemleri geliştirecek doktorlar, Türk ilaç sanayisini kalkındıracak kimyagerler yetiştirmektir. Bizim için eğitim, fesli müptezeller değil, Halil İnalcık gibi, İlber Ortaylı gibi tarihçiler yetiştirmektir. Bizim için eğitim, geleceğin teknolojilerini kodlayacak yazılımcılar, Türk markalarının dünyaya açılmasını sağlayacak tasarımcılar yetiştirmektir. Bizim için eğitim, tüm dünyanın hayran olacağı eserler yaratacak sanatçılar yetiştirmektir. Bizim için eğitim, şehirlerimizin tarihi dokusuna sahip çıkacak, yeşili koruyacak mimarlar yetiştirmektir.”

Bu haber 2 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

ABONE OL
Siyasi Haberler - 17:18 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.