Açık
  • EURO
  • DOLAR

Apple, Bilerek Aygıtlarının Ömrünü Azaltmakla Suçlandı |

Güncel - 28 Kasım 2020 21:40 A A


ABD merkezli teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde iPhone model akıllı telefonlarını şuurlu olarak yavaşlatt

ABD merkezli teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde iPhone model akıllı telefonlarını şuurlu olarak yavaşlattığı için yüklü bir para cezasına çarptırılmıştı. Şirket, ‘batterygate’ ismi verilen bu durum nedeniyle 113 milyon dolarlık cezayla karşı karşıya kaldı. Lakin Apple’ın kederi şimdi sonlanmadı.

The Guardian’ın haberine nazaran Environmental Audit Committee (Çevre Kontrol Komitesi) tarafından yürütülen bir soruşturma, Apple üzere teknoloji devlerine büyük baskı yapıyor. Şirketlerin elektronik çöpleri konusunda almaları gereken tüm tedbirleri almadıkları bildiriliyor. Lakin Apple, tıpkı davada farklı bir tarafıyla de eleştiriliyor.

Tamir edilebilirliğin az olması nedeniyle başı kaygıda:

Apple’ın teknolojik aygıtlarının tamir edilmesinin ne kadar güç olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte bu durum, Birleşik Krallık’taki parlamenterlerin Apple’ı ‘yerleşik eskime‘ ile suçlamalarına neden oldu. Parlamenterler, Apple’ın eserlerini bilerek tamir edilmesi sıkıntı bir hale getirdiğini argüman etti.

Parlamenterler, sundukları raporda Apple’ın yerleşik eskimesinden şikâyet ederek bu sayede şirketin aygıtlarının ömür müddetlerini azalttığını belirtti. Parlamenterler tarafından yapılan soruşturma, Apple üzere teknoloji şirketlerinin dâhili bileşenleri yapıştırıp lehimlediklerini, bunun da rastgele bir tamiri neredeyse imkânsız hale getirdiğini ortaya koydu.

Birebir raporda bilhassa Apple aygıtlarının tamirinin ziyadesiyle kıymetli olduğu, bu nedenle de kullanıcılarının baş karışıklığı yaşadığı söylendi. Rapor, bu baş karışıklığının kullanıcıları en sonunda ellerindeki eseri yenilemeye ittiğini tabir etti. Parlamenterlerin hem çevreyi hem de bu iddiayı kapsayan raporuna Apple’dan yanıt gecikmedi:

Apple’ın kaynakları ve hepimizin paylaştığı gezegeni muhafaza gayretlerini yansıtmayan Etraf Kontrol Komitesi raporu karşısında şaşırdık ve hayal kırıklığına uğradık. Müşterilerin ticaret yapmaları, geri dönüştürmeleri ve her zamankinde daha inançlı, kaliteli tamirler almaları için daha fazla seçenek var ve en yeni Apple Watch, iPad ve iPhone serimizin tümünün temel bileşenlerinde geri dönüştürülmüş gereç kullanılıyor.”

“Apple’ın sanayi başkanı taahhütlerini belgelemek ve gelecek jenerasyona pak bir iktisat ve sağlıklı bir gezegen bırakmak için ortak gayretlerimizi destelemek üzere parlamento ve hükümetle birlikte çalışmaya devam edeceğiz.Kaynak: Teknovadisi

Bu haber 57 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

Güncel - 21:40 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.