Artık ön lisans öğrencisi de TÜBİTAK projesi yürütücülüğü yapabilecek

Eğitim


Sağlık hizmetleri alanında eğitim veren ön lisans programlarının öğrencilere önemli avantajlar sunduğunu belirten uzmanlar, iş tabanlı eğitim modeline dikkat çekiyor. Üsküdar Üniversitesi’nin TÜBİTAK’tan ön lisans programlarının 2209-A kapsamında proje alabilmek için başvuruya dahil olduğunu belirten SHMYO Müdürü Doç. Dr. Mesut Karahan, ön lisans öğrencilerinin de proje başvurusunda bulunma avantajına sahip olduğu müjdesini verdi.

 Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu (SHMYO) ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mesut Karahan, sağlık hizmetleri yüksekokulunda eğitim görmenin avantajlarını değerlendirdi.

Doç. Dr. Mesut Karahan, “Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) olarak multidisipliner yaklaşımları benimseyen vizyonumuz ile öğrencilerimizin eğitim süreçlerinde sağlık bilimlerinin temeli olan insan sağlığına hizmet verebilecekleri gerekli donanımları kazandırmak hedefimizdir. Üniversitemizde, teorik derslerden öğrendiklerini gerek Laboratuvarlarımızda gerekse de iş sahalarına yöneldiklerinde aldıkları uygulamalı eğitimlerin katkısı da çok büyük olacaktır. Öğrencilerimiz ders programlarındaki teorik ve uygulamalı dersleri Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşkesinde almaktadır.” dedi.

Uygulama ve pratik beceri önemseniyor…

Doç. Dr. Mesut Karahan, öğrencilerin uygulama ve pratik becerilerini geliştirmek için alandaki uygulamalı derslerini modern ve gelişen teknolojik çağa uygun donanıma sahip üniversite laboratuvarları, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, birçok devlet ve özel sağlık kurumlarında gerçekleştirebildiğini söyledi.

“Sadece eğitim değil hayat yolunda da yol gösteriyoruz…” 

 Dünyada artık teknolojinin ileri boyutlara taşındığını kaydeden Doç. Dr. Mesut Karahan, “Gelecek nesillere bu hızla gelişen bilimi kazandırmanın en önemli adımı onlara teknolojik imkanlarıyla beraber sunulacak bir eğitim vermektir. Z kuşağı olarak adlandırılan dinamik ve üniversite eğitimine adım atmaya hazırlanan gençlerimiz dijital bir çağ içinde yetişmektedir. SHMYO, üniversitemiz bünyesinde bulunan diğer fakültelerle iş birliği içinde olup yapay zekadan yeni nesil tıbbi yaklaşım tekniklerine kadar modern teknolojinin bir yuvasıdır. Öğrencilerimiz üniversitemizin tüm imkânlarından faydalanabilmektedir. Geleceğe mutlu ve üreten bireyler yetiştirmek istiyorsak onlara her daim olanaklar sunmak ve bu imkânları nasıl kullanabileceklerine dair yollar göstermeliyiz. SHMYO ailesi akademik kadromuz sadece eğitim değil, aynı zamanda öğrencilerine hayat yolunda daha emin adımlarla yürüyebilmeleri için her konuda her daim yol göstermektedir.” diye konuştu.

İş tabanlı eğitim modeli sunuluyor

Üsküdar Üniversitesi SHMYO’nun öğrencilerine sunduğu avantajlara değinen Doç. Dr. Mesut Karahan, şunları söyledi:

“Tüm öğrencilere iş tabanlı eğitim modeline uygun olarak teorik, uygulamalı ve çeşitli staj eğitimleriyle mesleki beceriyi iki yıl gibi kısa sürede kazandırmaktadır. Artık günümüzde birçok mezun bulunduğundan işe alım konusunda en önemli dikkat çeken noktalardan birisi de mezunların donanımlarıdır. SHMYO olarak öğrencilerimiz Türkçe olarak görülen tüm bölüm derslerimizin yanında isteklerine bağlı olarak İngilizce hazırlık eğitimi alabilmektedirler. SHMYO ailesi olarak yetiştirdiğimiz öğrencilerimize çift anadal öğrenimi konusunda da birçok fırsat sunmaktayız. Çift anadal önlisans ya da lisans programında üstün başarı gösteren öğrencilerin esas programlarına yakın içerikteki ikinci bir programın derslerini de başarıyla geçerek “bir Üniversite-iki diploma” almalarını sağlayan uygulamadır. Öğrencilerimiz yerleştikleri bölümlere içerik olarak yakın diğer bir SHMYO programı ile birlikte iki diplomaya sahip olarak gelecekte başvuracakları istihdam olanaklarını daha fazla arttırabilir, iki farklı programda eğitim ile daha donanımlı olarak meslek hayatlarına atılabilirler.”

Yurt dışında staj olanakları bulunuyor

Öğrencilerine üniversitede bulunan ERAMUS Koordinatörlüğü bünyesinde yurtdışında staj yapma imkânları sağlandığını kaydeden Doç. Dr. Mesut Karahan “Akademik kariyerini daha ileri boyutlara taşımak isteyen ve Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonucunda Üsküdar Üniversitesi’nin lisans programlarını tercih eden Üsküdar Üniversitesi SHMYO mezunlarımıza burs fırsatları da sağlanmaktadır. DGS ile lisansını tamamlayan ön lisans girişli tüm adaylarımız çalışma azmi ve gelecek arzusuyla yüksek lisans hatta doktora sınıflarımıza kadar özel burs imkânlarıyla ilerleyebilirler.” diye konuştu.