-5° Hafif kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

Bakan Varank’tan süper bilgisayar müjdesi!

ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 10/11/2020 17:58 A A

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, verdiği müjde ile Türk araştırmacıların yolunu açacak bir gelişmenin detaylarını duyurdu. Türk araştırmacılarının veri işleme ihtiyacını en hızlı şekilde karşılayacak süper bilgisayarlar için EuroHPC ile bağlantı sağlandı. Artık aralarında bulunduğumuz EuroHPC üyeleri, dünyanın en hızlı 5 süper bilgisayarına erişim sağlayabiliyor. Peki süper bilgisayar müjdesi bizler için neyi ifade ediyor?

Bakan Varank’tan süper bilgisayar müjdesi!

Barselona’daki EuroHPC merkezi, dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarını içerisinde bulundurmasıyla biliniyor. Bu bilgisayarlar araştırmacıların çalışmalarını hızlandırmakta büyük rol oynuyor. Bakan Varank’ın duyurusuna göre 2021 yılının sonu itibariyle Türk araştırmacılar da bu bilgisayarlara erişim sağlayarak çalışmalarını yapabilecek.

bakan varank süper bilgisayar müjdesi

TÜBİTAK ve Yıldırım Beyazıt üniversite ortaklığı ile gerçekleşen konferansa Bakan Varank da katıldı. Konferansta paralel hesaplama konusunda uzman olarak gösterilen bilgisayar bilimcisi ve teorik fizikçi Prof. Dr. Geoffrey Fox da bulundu. Konferansta verilen müjdeye Bakan Varank şu sözleri de ekledi: “Bu tür teknolojilerde geleceği şekillendirmek istiyorsak böyle etkinlikler son dönem çalışmaları paylaşmak için büyük fırsatlar sunuyor.”

EuroHPC’nin süper bilgisayarları neredeyse her alanda kullanılabiliyor. Yapay zeka, veri işleme, yüksek çözünürlüklü görüntü üretimi, makine öğrenmesi, roket geliştirilmesi, araba üretimi gibi önemli faaliyetlere hizmet eden bilgisayarlar ülkemizin bilim alanında çalışmalarını hızlandıracak.

Türk araştırmacıların bu bilgisayarlara 2021 yılı sonu itibariyle erişebileceğini hatırlatalım. Sizce süper bilgisayar müjdesi bilimsel çalışmalarda nasıl karşımıza çıkacak?

 

Haber Kaynağı: Shift Delete

Bu haber 4095 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 17:58 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.