Baş ağrısına iyi gelen 10 besin

Sağlık


Genellikle tüm insanlar hayatlarının bir döneminde bir defaya mahsus da olsa baş ağrısı yaşamışlardır. Baş ağrısı şiddetine göre insanın yaşam kalitesini etkileyebilir. Şiddetli baş ağrısı çeken çoğu insanın günlük işlerini yaparken zorluk çektiği görülebilir.Baş ağrısı; başın belli bir bölümünde zonklayıcı, sıkıştırıcı ve belirgin şekilde meydana gelen rahatsızlık veren durum olarak bilinir. Baş ağrısı yavaş yavaş veya birdenbire ansızın gelerek, birkaç saat veya birkaç gün boyunca devam edebilir.

Peki baş ağrısına iyi gelen besinler nelerdir?

1. Yapraklı yeşillikler

Yapraklı yeşillikler, baş ağrısını hafifletmeye katkıda bulunan çeşitli elementler içerir. Örneğin, araştırmalar magnezyum almanın migren ağrısını azaltabileceğini göstermiştir çünkü migren hastalarının çoğu düşük magnezyum seviyelerine sahiptirFolik asit ve B6 migren semptomlarını azaltmaktadır. Ulusal Baş Ağrısı Vakfı, B2 vitamininin migren sıklığını azaltabileceğini bulan bir Avrupa çalışmasında bildirdi.Tüm bu elementleri ve çeşitli diğer anti-inflamatuar antioksidanları içeren yeşil yapraklı sebzeleri (Ispanak,Kara lahana,Brokoli) tüketmelisiniz.

Bazı meyveler magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Bazı araştırmalar potasyumun daha sağlıklı sinir işleyişine katkıda bulunarak migren ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Muz baş ağrısına iyi gelir çünkü hepsi baş ağrısı ağrısını azaltmaya katkıda bulunan bir doz potasyum, magnezyum, B vitaminleri ve kompleks karbonhidratlar sağlar. Baş ağrısı dehidrasyondan kaynaklanıyorsa, yüksek su içeriğine sahip meyveler baş ağrısı ağrısıyla savaşabilir.

Bu tohumlar(Haşhaş tohumları,susam taneleri,kabak çekirdeği,Ayçiçeği tohumları,Chia çekirdekleri) iltihapla savaşan omega-3 yağ asitlerini içerir. Ayrıca kan damarı spazmlarını önlemeye yardımcı olabilecek önemli miktarda magnezyum içerirler. Tıbbi araştırmalar, olası bir migren tetikleyicisi olarak daralmış kan damarları nedeniyle kan damarı spazmlarını keşfetmeye devam ediyor.

6.Tam Tahıllar

Tam tahıllar(Kinoa,Arpa,karabuğday,Bulgur,yulaf,Tam tahıllı ekmek vs.) karmaşık karbonhidratlar içerir ve beyindeki glikojen depolarını arttırmaya çalışırlar. Düşük kan şekeri (hipoglisemi) baş ağrılarını tetikleyebileceğinden baş ağrısı ağrısını hafifletmeye yardımcı olurlar. Bir çalışma, kadınlarda demir eksikliği anemisi ile migren arasında bir ilişki bulunmuştur.Tam tahıllar, E vitamini, B vitaminleri, demir, koenzim Q10, magnezyum ve lif içeren zengin besin maddeleri sağlar.

Baklagiller(mercimek,fasulye,bezelye,soya fasulyesi,nohut), kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olan protein ve lif ile kan damarı daralmalarını hafifletmek için magnezyum ve potasyum içerir. Baklagiller ayrıca, bir araştırmaya göre migrenin sürdüğü gün sayısını azaltabilen koenzim Q10’u da sağlar.Tüm bu besinler baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Acı biber, beynin trigeminal sinirini uyuşturan ve migren ağrısına neden olan nörotransmitteri engelleyen kapsaisin içerir. Ayrıca kümelenme, gerginlik ve diğer baş ağrılarını hafifletebilirler. Ayrıca, acı biber yemektıkanmış sinüslerin açılmasına yardımcı olarak sinüs baş ağrısına neden olabilir. Acı biber ayrıca C, A, B ve E vitaminlerini içerir.

9.Yeterli Miktarda Kafein

Her gün bir veya iki fincan kahve veya çay, özellikle kafein eksikliğinden kaynaklanan bir baş ağrısıysa, baş ağrısını hafifletebilir. Kafein, kan damarlarının boyutunu azaltarak daha iyi kan akışı sağlar. Anahtar, bir denge bulmak ve çok fazla kafein tüketmemektir.Çok fazla kafein baş ağrısını tetikleyebilir.

Hibya Haber Ajansı