Bel fıtığında mikrodiskektomi ile aynı gün taburculuk mümkün

Sağlık


Bel fıtığı olan hastaların yüzde 10’unda cerrahi müdahale gerekebileceğini vurgulayan Medical Park Çanakkale Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Özger “Ağır yük taşıyan ve uzun süre oturmayı gerektiren meslek gruplarında bel fıtığı çalışma hayatını olumsuz etkiliyor. Günümüzde tıbbi tedaviyle iyileşmeyen vakalarda Mikrodiskektomi yöntemi ile aynı gün taburcu olmak mümkün” dedi. 

 Bel fıtığının, o bölgede bulunan omurların arasındaki diskin yırtılması sonucu oluştuğunu ifade eden Medical Park Çanakkale Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Özkan Özger, bu durumun omurganın her seviyesinde görülebileceğini fakat en çok etkilenen kısımların L4-L5 ve L5-S1 segmentleri olarak adlandırılan kısımlar olduğunu söyledi. 

ÇOK SIK GÖRÜLÜYOR

Bel ağrısının toplumlarda çok sık görülen bir durum olduğunun ve insanların yaklaşık yüzde 60-80’inin bel ağrısından muzdarip olduğunun altını çizen Doç. Dr. Özkan Özger, “İnsanların yüzde 35’i, hayatları boyunca en az bir kez siyatik ağrısı yaşar. Bel fıtığı olan hastaların yüzde 10’unda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Bu nedenle bel ağrısı ve bel fıtığı toplum için büyük bir sorundur” diye konuştu. 

BACAKLARA YAYILAN AĞRIYA NEDEN OLUYOR

Omurlar arasındaki diskin yırtılması sonrasında belde ağrı oluşabileceğini ve sonrasında ağrının bacaklara yayılabileceğini belirten Doç. Dr. Özkan Özger, “Rahatsızlığın seviyesine bağlı olarak bacaklarda ve ayaklarda uyuşma, ağrı ve güçsüzlük vardır. Ağrı hareket ile artar. İlerlemiş vakalarda ‘kauda equina sendromu’ dediğimiz tablonun gelişmesiyle birlikte idrar ve dışkı kaçırma ve cinsel fonksiyon bozuklukları görülebilir” ifadelerini kullandı.

OBEZİTE, BEL FITIĞI RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Obez kişilerde bel fıtığı görülme riskinin normal vücut ağırlığına sahip kişilere nazaran daha fazla olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Özkan Özger, “Maalesef obez hastalarda tedavi süreci obez olmayan hastalara göre daha zor gerçekleşmektedir. Ayrıca gebelik döneminde alınan aşırı kiloların etkisiyle bel omurlarının üzerinde artan basınca bağlı olarak bu dönemde de bel fıtığı rahatsızlığı oluşması mümkündür” dedi.

ÇALIŞMA HAYATINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Bel fıtığı rahatsızlığının çalışma hayatını da olumsuz yönde etkilediğine ve hastaların işgücü kaybı yaşayabildiğine değinen Doç. Dr. Özkan Özger, şu bilgileri paylaştı:

“Özellikle yük taşınmasını gerektiren meslek gruplarında bu rahatsızlığının görülme olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle söz konusu mesleklere mensup kişiler özellikle yük kaldırırken uygun şekilde hareket etmelidir. Doğru kaldırma teknikleri kullanılarak omurlar arasındaki disklerin zarar görmesinin önüne geçilmelidir. Uzun süre oturmayı gerektiren işlerde ise işin özelliğine uygun pozisyonda oturmak gerekir. Ayrıca uzun süreli oturma sonrasında esneme egzersizleri yapmak da bel fıtığının önüne geçmek açısından büyük önem taşır.”

TIBBI TEDAVİDE AMAÇ AĞRI KONTROLÜ

Bel fıtığının neden olduğu ağrının giderilmesi ile ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Özkan Özger sözlerine şu şekilde devam etti: