Belirti olmadan da kalp kapaklarınızda sorun olabilir

Sağlık


Ancak bazı durumlarda kalp kapaklarının yeteri kadar açılıp kapanamadığını ve bu sebeple çeşitli sağlık sorunlarının yaşandığını vurgulayan Türkiye İş Bankası grup şirketleri arasında yer alan Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yaman Zorlutuna, kalp kapaklarındaki bozulmaların bazen hiçbir belirti vermediğini ve yıllarca bu sorunla yaşayıp haberi olmayan insanların olduğunu belirterek kalp kapak hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler aktardı.

Dolaşım sistemimizin pompası olan kalp, dört odacıktan oluşuyor ve dört kapağı bulunuyor. Sürekli dinlenmeden açılıp kapanan kapaklar, yeterli açılamadığı ya da kapanamadığında çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden oluyor. Kalp odacıkları içinde bulunan kanın akımını yönlendiren, her kalp atımı ile birlikte açılıp kapanan kalp kapakları Triküspit Kapak, Pulmoner Kapak, Mitral Kapak, Aort Kapağı olmak üzere vücudumuzda dört adet bulunuyor:

Kalp kapak hastalıklarının yurdumuzdaki en önemli nedeni, çocukluk veya gençlik döneminde geçirilen akut eklem romatizmasının kalpte yaptığı tahribattır. Ayrıca hastalıkların doğumsal (konjenital) veya dejenerasyona bağlı da gerçekleşebildiğini belirten Doç. Dr. Yaman Zorlutuna nedeni fark etmeksizin kalp kapaklarındaki hasarın iki temel sonuç doğurduğunu vurgulayarak, kapak yetmezliği ve kapak darlığı hakkında bilgiler aktardı:

BOZULMANIN OLDUĞU KAPAĞA GÖRE FARKLI BELİRTİLER YAŞANIYOR

Kalp kapak hastalıklarının, bozulmanın olduğu kapağa göre farklı bazı sorunlara ve yakınmalara neden olduğunu açıklayan Doç. Dr. Yaman Zorlutuna, farklı kalp kapaklarında yaşanan farklı belirtiler hakkında bilgi verdi:

 

 

 

‘KALP KAPAK HASTALIKLARINDA HEKİMİ TANIYA YÖNLENDİREN HASTANIN YAKINMASIDIR’

Kalp kapak hastalıklarında hekimi tanıya yönlendiren en önemli unsur hastanın yakınmaları ve öyküsüdür. Nefes darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma gibi belirtilerin kalp kapak hastalıkları için önemli ipuçları olarak ele alındığını belirten Doç. Dr. Yaman Zorlutuna: “Hastalar genellikle merdiven çıkarken çabuk yorulmaktan, yatarken başlarının altına 2 veya 3 yastık koymaktan, ya da uykudan nefes darlığı ile uyanmaktan yakınıyorlar. Bu yakınmalar Mitral kapak hastalığının tipik belirtileri olarak karşımıza çıkıyor. Yapılacak bir muayenede kapak hastalıkları için tipik olan bazı bulgular elde edilebiliyor” dedi.

 

EKO İLE KALBİN ANATOMİK YAPISI TÜM AYRINTILARIYLA İNCELENİYOR

Kapak hastalıklarının tanısında elektrokardiogram ve telekardiogram adı verilen akciğer röntgenin önemli ipuçları verdiğini söyleyen Doç. Dr. Yaman Zorlutuna, ancak tanıda en önemli tetkik aracının ekokardiogram olduğunun altını çizerek, sözlerine şu şekilde devam etti: