Bitexen TESFED Türkiye Kupası’nın şampiyonları belli oldu

Spor


Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) tarafından düzenlenen Türkiye’nin tek resmi espor kupası olan “Bitexen TESFED Türkiye Kupası”, Temmuz ayından bu yana 11 farklı dalda düzenlenen espor maratonunun ardından şampiyonlarını belirledi.

 8 takım ve 3 bireysel oyun dalında turnuvaların yapıldığı Bitexen TESFED Türkiye Kupası’nın İsfanbul Tema Park’ta yapılan offline final maçlarında 50 esporcu şampiyonluk için mücadele etti. Hafta sonu boyunca devam eden final karşılaşmalarında, eFootball Pes şampiyonu Mücahit ‘Mucahit_21’ Sevimli, Fifa21 Fut ve Fifa21 Classic şampiyonu Futbolist Takımından İsmail ‘İsopowerr’ Can, Zula şampiyonu FastPay WildCats takımı olurken, CS:GO’da No Respect takımı, Rocket League’de Papara SuperMassive Blaze  takımı, Dota 2’de Turkey Dream takımı, NBA2K21’de Papara SuperMassive Blaze takımı, Tekken 7’de FastPay WildCats takımı, Pubg’de Orgless takımı ve Pubg Mobile’da ise World of Wonders  takımı  kupayı kazanan takımlar oldu. Bu yıl ilk kez turnuvaya dahil olan HADO’da ise La Vida Loca takımı galip gelerek şampiyonluğa uzandı.

İlk kez 2019’da düzenlendiğinden bu yana espor severlerden yoğun ilgi gören, 180 bin TL değerinde EXEN Coin ödül havuzuna sahip organizasyon, Bitexen isim sponsorluğunda ve İsfanbul Tema Park sponsorluğunda hayata geçirildi.

Sınırlı sayıda izleyici ile yapılan final karşılaşmalarının Twitch ve Youtube üzerinden canlı yayınları, espor severler tarafından büyük ilgi gördü ve toplam 680.305 kişi tarafından izlendi. TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir ile Futbolist oyuncusu Red Bull Sporcusu İsmail ‘İsopowerr’ Can Yerinde FİFA oynadılar.

 

TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir:

 “Bitexen TESFED Kupası’yla Türkiye’yi dünya çapında bir espor ülkesi yapacak yıldız sporcular yetişiyor”

TESFED Kurucu Başkanı Alper Afşin Özdemir, yaptığı değerlendirmede, Bitexen TESFED Türkiye Kupası’nın başladığı 2019 yılından bu yana geçen kısa sürede ülkemizde esporun gelişimine önemli katkı sağlayan bir organizasyon haline geldiğini vurguladı.

Günümüzde tüm dünyada espora hızla artan bir ilgi olduğunu, ülkelerin bu genç spor dalında isim yapmak için üst düzeyde yatırımları ve çalışmaları olduğunu belirten Özdemir, federasyon olarak tüm gayretlerinin genç nüfusuyla bu alanda büyük potansiyele sahip Türkiye’yi esporda bir marka haline getirmeye yönelik olduğunu kaydetti.

Alper Afşin Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bitexen TESFED Türkiye Kupası, ülkemizin espor alanında bir marka haline gelmesi için önemli bir kilometre taşı olarak her yıl daha da büyüyor, gelişiyor ve Türkiye’yi geleceğin dünya çapında bir espor ülkesi yapacak yıldız esporcularını yetiştiriyor. Esporda inanılmaz yetenekli ve fırsat verildiğinde başarı basamaklarını hızla tırmanan gençlerimiz bizleri her geçen gün şaşırtmaya ve gururlandırmaya devam ediyor.

Bu parlak gençlerin önünü açmak, uluslararası alanda kurumsal olarak onları desteklemek amacıyla başlattığımız Bitexen TESFED Türkiye Kupası, geçtiğimiz yıl ilk kez uluslararası turnuvalarda ülkemizi temsil eden milli esporcularımızı çıkardı. Bunlardan NBA2K turnuvasının en iyilerinden oluşan Türkiye Espor Milli Takımı ise ülkece göğsümüzü kabartan bir başarı kazanarak FIBA Esports Open’da şampiyon oldu. 11 farklı dalda yapılan finallerde şampiyon olan tüm genç esporcularımızı yürekten kutluyor ve esporda dünya çapında yıldızlar olmaları için her türlü desteği vermeye devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.”