Bu vahşiliği tanımlamanın imkanı yok - Gazete Haberi Gazete Manşetleri Gazete Haberleri
-3° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Bu vahşiliği tanımlamanın imkanı yok

ABONE OL
Güncel Haberler - 11/23/2020 02:41 A AAfganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah AbdullahAfganistan‘da savaş suçu işleyen Avustralya askerlerinin 39 sivili öldürdüğünün ortaya çıkmasıyla ilgili, “Bu vahşiliği tanımlamanın imkanı yok. Ne olduğunu açıklamanın imkanı yok. Bu akıl almaz. Bunlar masum insanlara karşı işlenen suçlar ve şoke oldum.” dedi.

Abdullah, 19-20 Kasım’da Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, bir süredir askıya alınan Afganlar arası müzakerelerin geleceğini, Avustralyalı askerlerin Afganistan’da savaş suçu işlediğine dair iddiaların yer aldığı raporu ve Türkiye-Afganistan ilişkilerini AA muhabirine değerlendirdi.

Ziyaret kapsamında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gibi çok sayıda Türk yetkiliyle görüştüğünü belirten Abdullah, görüşmelerin temel çerçevesini, Katar’ın başkenti Doha’da 12 Eylül’de başlayan ve bir süredir askıya alınan Afganlar arası müzakerelerde gelinen noktanın oluşturduğunu kaydetti.

Abdullah, bu süreçte, Türkiye’nin oynadığı rolün önemine dikkati çekerek, yaptığı görüşmelerde, Afganistan’daki barış sürecini daima destekleyen Türkiye’nin, nasıl daha fazla rol alabileceğinin görüşüldüğünü kaydetti.

Avustralya askerlerinin Afgan sivilleri kasten öldürdüğünün ortaya çıkması

Abdullah, Afganistan’da savaş suçu işleyen Avustralya askerlerinin 39 sivili öldürdüğünün ortaya çıkmasıyla ilgili, “Bu vahşiliği tanımlamanın imkanı yok. Ne olduğunu açıklamanın imkanı yok. Bu akıl almaz. Bunlar masum insanlara karşı işlenen suçlar ve şoke oldum.” ifadesini kullandı.

Afgan lider Abdullah, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı zamanda, Avustralya hükümetinin neler olduğu konusunu bütün açıklığıyla dile getirdiği gerçeğine geleceğiz. Vakalar kapsamlı şekilde araştırıldı ve bunun tüm ayrıntıları onlarda mevcut. Ayrıca sorumluları yargılamak için ortada bir taahhüt var. Maalesef bu, insanları tamamen şoke etti çünkü rapor, savaşa karışan insanların sefaleti ve yaşadıkları durumlar dahil birçok ayrıntıyı barındırıyor.”

Abdullah, Avustralya basınının, ülke askerlerinin Afganistan’da 39 sivili öldürmekten başka suçlar da işlemiş olabileceği iddiasına ilişkin, “Sivillerin çektiği acıya gelince, eminim ki tek durum bu değildi. Başka türlü raporlar var ama Avustralya güçleri hususunda başka olayların da olduğunu söyleyemem.” dedi.

Genelleme yapmamak için dikkatli olmak istediğini belirten Abdullah, şöyle devam etti:

“Çünkü son 20 yılda yüz binlerce kişi Afganistan’daki savaşa katılmıştı. Neyse ki bu, bu kuvvetlerin genel davranışı değildi ancak bu şekilde davranılan bir kişi bile kabul edilemez olmalıdır ve aslında, davaların kapsamlı şekilde takip edilmesi, bu şeylerin olmasını önlemeye yardımcı olacaktır.”

“Afganlar arası Müzakereler süreci yavaş fakat hala fırsatlar mevcut”

Abdullah, Katar’ın başkenti Doha’da 12 Eylül’de başlayan ve daha sonra taraflar arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle askıya alınan Afganlar arası müzakerelerin gidişatının sorulması üzerine, sürecin yavaş olduğunu fakat hala fırsatların bulunduğu görüşünü paylaştı.

Abdullah, “Bazı durumlarda, Taliban beklenenden çok daha az esnekti fakat müzakerelerde esneklikle gitmeniz gerekiyor. Ayrıca Afgan halkından, şiddetin azaltılması, ateşkes veya insani ateşkes isteyen güçlü bir talep var.” diye konuştu.

Çok sayıda ülkenin de insani ateşkes çağrısı yaptığını anımsatan Abdullah, “Yine de bir fırsatın olduğunu düşünüyoruz ve umarım Taliban savaşın devamının çözüm olmadığını anladı. Bir çözüm sunuyorlarsa, esnek olmaları gerekir. Müzakere ekibimize de bunu yapması için talimat verildi.” dedi.

“Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmayacak”

“Afganlar arası müzakereler devam ederse, ülkede kalıcı barışın sağlanacağına inanıyor musunuz?” sorusu üzerine Abdullah, müzakerelerin devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Savaşla kimsenin kazanamayacağına dikkati çeken Abdullah, “Barışı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmak zorundayız. Savaş yoluyla kazanan olmayacak. Doha konferansında söylediğimi tekrarlıyorum, ‘Kapsamlı, kapsayıcı barışçıl çözüm yoluyla kaybeden olmayacak.’ Taraflardan biri savaş yoluyla kazanabileceğine inanıyorsa, bu büyük hesap hatasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Barışı sağlamanın bir yolunu bulmanın, her iki tarafın da sorumluluğu olduğuna dikkati çeken Abdullah, “Eğer şiddeti artırarak müzakere masasında kazanacaklarını zannediyorlarsa, eğer hesapları buysa bu gerçekleşmeyecek.” dedi.

“Gelecek ABD yönetimi de barış sürecini destekleyecek”

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden’ın Taliban ile müzakerelerde etkisinin ne yönde olacağına ilişkin soru üzerine Abdullah, Biden yönetiminin barış sürecini destekleyeceğine inandığını söyledi.

Afgan lider Abdullah, “Gelecek ABD yönetimi de barış sürecini destekleyecek, bundan hiç şüphem yok. Çünkü ABD’de barış sürecini destekleme zamanının geldiğine ve sonunda Afganistan’da uluslararası birliklere ihtiyaç kalmayacağına dair geniş bir anlayış var.” yorumunu yaptı.

Abdullah, ABD’deki yeni yönetimin konuya ilişkin birtakım çabalar göstereceğini ve bunun onlara bağlı olduğunu dile getirdi.

ABD’nin Afganistan’daki asker sayısını azaltması

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Afganistan’daki asker sayısını azaltacağına dair açıklamalarını da değerlendiren Abdullah, “Birliklerinin bir kısmını geri çekmeye ve aynı zamanda bir kısmını da korumaya karar verdiler. Askerlerinden 2500’ü Afganistan’da kalacak. Afgan güvenlik kurumlarını, ulusal savunma kurumlarını desteklemeye devam etmeye kararlılar ki bu iyi. Bu politika devam edecek.” şeklinde konuştu.

Abdullah, NATO ülkelerinin de ABD ile yakın koordinasyon içinde karar vereceklerini belirterek “Dolayısıyla NATO birlikleri varlığını sürdürecek. Büyük olasılıkla bu konuda, bu yıl aralık sonunda bir karar verecekler. Ancak Afgan kurumlarını destekleme taahhütleri uzun vadeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Abdullah Abdullah kimdir?

Afganistan’da, 20 Nisan 2019’da düzenlenmesi planlanan ve Abdullah Abdullah’ın da adaylığını koyduğu cumhurbaşkanı seçimi, iki kez ertelenerek 28 Eylül 2019’da yapılmıştı. 14 cumhurbaşkanı adayının yarıştığı seçimin ardından yapılan itirazlar nedeniyle 19 Ekim’de açıklanacağı duyurulan kesin olmayan sonuçlar 22 Aralık’ta açıklanmıştı.

Afganistan Seçim Komisyonu, Eşref Gani’nin cumhurbaşkanı seçildiğini açıklamış, Abdullah ise kendisinin kazandığını ileri sürmüştü.

Afganistan’da Seçim Komisyonu tarafından 18 Şubat’ta cumhurbaşkanı ilan edilen Gani ile seçimlere hile karıştığı iddiasıyla sonuçları kabul etmeyen Abdullah arasında, 17 Mayıs’ta siyasi uzlaşı sağlandığı açıklanmıştı.

Anlaşmaya göre, Abdullah Abdullah’a, Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanlığı görevini yürütme ve kabinenin yarısını da belirleme görevi verilmişti.

Abdullah, yeni göreviyle Taliban ile Afganistan hükümeti arasında yapılması planlanan barış görüşmeleri sürecini de yürütüyor.

Kaynak: AA

Bu haber 15 kez okundu.
ABONE OL
Güncel Haberler - 02:41 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin

SON HABERLER

 • 01
  İsrail’den normalleşme adımı.. Bir heyet Sudan’a gitti
  İsrail Ordu Radyosunda yayınlanan haberde, İsrail’den bir heyetin resmi temaslarda bulunmak üzere Sudan‘a doğru yola çıktığı belirtildi.  Heyette kimlerin yer aldığına ilişkin bilgi verilmezken, ziyaretin ana gündem maddesinin İsrail ile Sudan arasında varılan ilişkileri normalleştirme anlaşmasının olduğu ifade edildi. Habere ilişkin İsrailli ve Sudanlı yetkililerden ise henüz bir açıklama yapılmadı.  ABD Başkanı Donald Trump, 23 […]
 • 02
  Esed rejiminin İdlib’e saldırısında 1 sivil öldü
  Suriye‘de rejim güçleri, İdlib’in güneyine gün içerisinde Deyr Sünbül, Kensafra, Fattira, Bara ve Kefer Avid köylerine top, füze ve roket gibi karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırdı.  İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinden alınan bilgiye göre, İdlib’in güneyinde Cebel Zeviye bölgesindeki, Bara köyüne düzenlenen saldırıda 1 sivil hayatını kaybetti.  – İdlib’deki durum Türkiye, Rusya ve […]
 • 03
  ASELSAN’dan Türk Silahlı Kuvvetlerine yeni haberleşme altyapısı
  ASELSAN, askeri platformlarda çalışan kullanıcıların çeşitli haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak için güncel standartlara uyumlu şekilde askeri haberleşme sistemleri tasarlıyor. Şirket, 1980’li yılların başlarından itibaren askeri kurumların telsiz ve haberleşme ihtiyaçlarını giderecek sistem çözümleri geliştiriyor. Bugüne kadar oluşturduğu tecrübe ve güncel teknolojik imkanları birleştiren ASELSAN, yeni çözümleri Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunuyor. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, son olarak Cumhurbaşkanlığı […]
 • 04
  Kipi Sınır Kapısı’nda 24 saat grev kararı
  Yunanistan’da gümrük personelinin yapacağı grev, Türkiye’ye tır giriş çıkışlarını etkileyecek. Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Yunanistan’da gümrük personeli yarın 24 saat süreyle greve gidecek. Grev nedeniyle İpsala Sınır Kapısı’nın karşısındaki Kipi Sınır Kapısı‘ndan giriş ve çıkışlar olumsuz etkilenecek. Yarın 07.30’da başlayacak grev süresince Kipi Sınır Kapısı’nda sadece yolcu işlemleri yapılacak, […]
 • 05
  Şehit öğretmen mezarı başında anıldı
  Çorum Belediyesi Prof. Dr. Hayrettin Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Osmancık İmam Hatip Lisesi öğrencileri de Yalçın için hatim okudu.  Yalçın’ın Osmancık Şehitliği’ndeki kabri, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar tarafından ziyaret edildi. Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay ve AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya […]
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61