Çağ ötesi ödüllü robot tasarımları

Teknoloji


Robotlar birçok insan için büyük bir hayranlık uyandırmaya devam ediyor. 

Tasarımcılar komutları yerine getiren, hareket eden ve hatta kendi başına düşünen bir şey yaratarak teknolojinin sınırlarını her yıl daha üst seviyede geliştirerek zorluyorlar.

Özellikle Terminator, Star Wars ve Matrix gibi Hollywood filmlerinde tanıtılan robotlar, tasarım meraklılarına ilham oluyor. Endüstriyel tasarımcılar, mühendisler ve bilim insanları ile birlikte bu teknolojik tasarımlar, robotik kodları ile canlanmasını günümüzde gerçekleştiriyorlar.

2021 yılında iF DESIGN AWARD’da başvuru yapan katılımcıların ürün ve konsept projeleri, fantezi ve gerçeklik arasında ilham verici bir köprü oluşturdu. Özellikle kişisel kullanıma yönelik robotlar, geçmiş yılların istatistiklerine göre dikkat çekici yükselişte başvuru yaptığı raporlandı. 

2021 yılında iF DESIGN AWARD ile başarıları onaylanan tasarımlarda elektrikli süpürgeden güvenlik köpeğine ve fiziksel egzersiz için giyilebilir teknolojilere kadar birçok farklı ülkeden inovatif robotik tasarımlar bulunuyor.

İF DESIGN AWARD 2021 ödülünü kazanan tasarımlardan bazıları:

Koda Üretici: Delu Dynamics Technology Co., Ltd., Chengdu, Çin

KODA, yapay zekâ makine öğrenimine dayalı bir robot köpek. Dört adet üç boyutlu kameraya ve köpek hareket özellikleri veren on dört motora sahiptir. KODA, gelişmiş AI makine öğrenimi yeteneği sayesinde koşabilir, merdiven çıkabilir ve her çevresel koşula yanıt verebilir ve bunlar ile eğitelebilir. KODA, bir blok zinciri ağı aracılığıyla verileri paylaşarak ve optimize ederek zamanla daha akıllı hale gelecek şekilde tasarlanmış. KODA’nın AI beyni, ister üzgün, ister mutlu veya heyecanlı olsun, sesli komutlara ve duygusal duruma yanıt veriyor. Tasarım açısından, dost canlısı bir Labrador ve Doberman cinslerinden ilham alarak iyi bir denge kuruyor.

AI Çamaşır Robotu Üretici: Shenzen Yimu Technology Co., Ltd., Shenzen, Çin

Al kontrolüne dayalı akıllı bir çamaşır makinesidir. Bu tasarımda sensörler, uygun yıkama programını hesaplamak ve deterjanı kumaşa ve kirlilik derecesine göre dağıtmak için verileri kontrol merkezine senkronize ediyor. Akıllı çamaşır rabotu; kumaş tanıma, leke tanıma ve sıvı analizi sensörleriyle donatılmış.

BOCCO emo  Üretici: Yukai Engineering Inc., Shinjuku, Tokyo, Japonya

BOCCO emo, aileler içinde daha etkin iletişim kurulmasını sağlayan bir robottur. Kullanıcı belirlenen uygulama aracılığıyla bir mesaj gönderdiğinde, BOCCO emo mesajı evdeki aile üyelerine yüksek sesle okuyarak, bilgilendirir. Kullanıcılar ayrıca sadece robotu kullanarak mesaj kaydedebilir ve gönderebilir. BOCCO emo ses tanıma işlevine sahip ve eller serbest olarak çalıştırılabilir. Yerleşik sensörleri, çevre koşullarını doğru bir şekilde kavramasına ve buna göre yanıt vermesine olanak tanır. BOCCO emo, çok çeşitli duyguları gösterme ve hava durumu, zamanlama ve afet önleme bildirimleri gönderme yeteneği ile güvenilir bir aile üyesi olarak hareket eder.