Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Çalıştırılan İkinci TEI-TS1400’e İlişkin Detaylar Paylaşıldı

ABONE OL
Savunma Sanayi Haberleri - 01/12/2021 15:25 A A


Yerli ve milli helikopter Gökbey dahil, helikopterler için geliştirilen TS1400 motorlarından ikincisinin de hazır olduğu haberini paylaşmıştık.

TUSAŞ TEI, imalatı tamamlanan ve 6 Ocak’ta ateşlemesi yapılan ikinci TEI-TS1400’ün çalıştırıldığı ana ilişkin görüntüleri yayınladı.

Motorun test sırasında “ground idle” (yer rölanti) güç seviyesine çıkartılarak projede önemli bir aşama kaydedildiği bildirildi.

TEI tarafından yapılan açıklamada, TS4 adını verdikleri bu motorun testlerinin tamamen TEI mühendis ve teknisyenlerinin gayretiyle tasarlanıp geliştirilen yeni bir “millî turboşaft motor test bremzesi”nde gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

İleride motor testlerinde kullanılmak üzere toplam 4 adet motor test bremzesi kullanılması planlanıyor.

İlk TS1400 motoru 22 Eylül’de çalıştırılmış, 5 Aralık’ta da Gökbey’e entegrasyon için teslim edilmişti.

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, geçen Cuma günü katıldığı TRT Radyo 1’de yayınlanan “Yerli ve Milli Programında, “1,5 ay içinde üçüncü motorumuz bitiyor. Önümüzdeki altı ay içinde en az beş tane TS1400 motoru üreteceğiz. 2024 yılında TEI-TS1400’ün seri imalata geçmesini bekliyoruz.” açıklamasını yapmıştı.Kaynak : Savunmasanayi.Org

Bu haber 47 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

ABONE OL
Savunma Sanayi Haberleri - 15:25 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.