Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı’nda konuştu

Eğitim


Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“2021-2022 Eğitim öğretim yılının öğrencilerimize öğretmenlerimize velilerimize eğitim camiamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Yeni eğitim öğretim yılının açılış törenini Türkiye’nin en köklü kendi alanında en yetkin okullarından birisi olan Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştiriyoruz.

Islah-ı Sanayi Mektebi adıyla 4 Eylül 1868’de hizmet vermeye başlayan lisemiz o tarihten bu yana ülkemizin teknik eğitim alanında önemli bir ihtiyacını karşılamıştır.

Okulumuz Türkiye’ye farklı alanlarda hizmet etmiş pek çok güzide ismin yetişmesine de vesile olmuştur. Güreş ve tekvando başta olmak üzere spordaki başarılar başarılarıyla da göğsümüzü kabartan lisemizin öğrencilerini kutluyor emek veren tüm eğitimcilerimize teşekkür ediyorum.

Şu an okulumuzda eğitim gören evlatlarımızın büyüklerinden devraldıkları gurur tablosuna yeni yıldızlar ekleyeceklerine inanıyor burada çok önemli gördüğüm bir hususu vurgulamak istiyorum.

Hangi alanda olursa olsun başarı tesadüften öte disiplin azim ve fedakarlıklarla dolu uzun bir mücadelenin meyvesidir. Her başarılı eğitim kurumunun gerisinde çalışkan öğrencilerle beraber mesleğine aşık eğitimcilerin imzası vardır. Her biri ayrı değer olan öğretmenlerimizin evlatlarımızın eğitimi için harcadıkları emek olmasa elbette bu başarıların hiçbiri yakalanamaz.

Evlatlarımızı yetiştiren milletimize ve insanlığa faydalı bir fert olmalarına katkı sağlayan öğretmenlerimizin hakkını asla ödeyemeyiz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak öğretmenlerimizin şahsında eğitim-öğretim camiamızın tüm mensuplarına hizmetleri ve engin sabırları için ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Bu vesileyle Necmettin Yılmaz ve Aybüke Yalçın gibi daha ömürlerinin baharında iken bölücü Terör Örgütü tarafından alçakça katledilen şehit öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyorum.

İnşallah yeni eğitim-öğretim yılı Türkiye’nin hemen her alanda gerçekleştirdiği büyük atılımı tarihi değişimi ivme kazandıracak.

Ülkemizin ve milletimizin önünde yeni ufuklar önceki sene başlayan ve son bir buçuk yıldır tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgını hayatımızdaki her şey gibi eğitimi de ne yazık ki olumsuz etkiledi. Salgını kontrol altına almak için hemen her ülke sokağa çıkma yasağı dahil çok sert tedbirlere başvurdu.

Türkiye olarak biz de virüsün öldürücü etkisinin yüksekliği sebebiyle geçtiğimiz dönemde ihtiyatlı davranmak zorunda kaldık. Öğretmenlerimizin evlatlarımızın ve ailelerinin sağlığını tehlikeye atmamak için azami hassasiyet gösterdik.