Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından konuştu

Güncel


Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Bugün ki Kabine toplantısında, küresel bir sağlık krizine dönüşen koronavirüs salgını, başta olmak üzere gündemimizde ki dış politika güvenlik ve diğer başlıkları ilişkin değerlendirmelerinizi yaptık. Türkiye dünyada salgın sürecini tüm boyutlarıyla ele aldık.

Dünyanın pek çok yerinde testler ücrete tabi iken biz salgının başından beri vatandaşlarımıza ücretsiz test hizmeti verdik.

Artık 18 yaş üzerinde herkese açılmış olan aşı randevularını almalarını ve biran önce yaptırmalarını istiyorum.

Çünkü şu anda dünyada bu hastalığa karşı aşı dışında kullanılabilecek işe yaradığı bilinen başka bir tedbir yoktur.

Aşı konusunda yürütülen olumsuz kampanyaların hiçbirinde ilmi ve akli temele dayanmadığının altını tekrar çizmek istiyorum.

Sağlık Bakanlığımızın hazırladığı salgın yönetimi ve çalışma rehberlerine uygun çalışma ortamının sağlanmasına yönelik denetimler sürecektir.

Toplumsal bağışıklık elde edilene kadar hep birlikte temizlik maske mesafe aşı olmalı.

Salgın döneminde çeşitli başlıklar altında hayata geçirdiğimiz uygulamalarla milletimizin her kesimine destek olduk. Bu çerçevede bütçeden ve çeşitli fonlardan sunduğumuz doğrudan desteklerin tutarı 150 milyar lirayı aşmış durumdadır. Yıl sonuna kadar bu tutarın 196 milyar liraya yani milli gelirimizin yüzde üç buçuğuna ulaşmasını bekliyoruz.

Kullandırılan ve tüm ertelenen krediler ile Vergi ve Sosyal Güvenlik Primleri yoluyla da 524 milyar liralık yani milli gelirin yüzde 9,3 kadar bir kaynağı harekete geçirdik.

Bu sayede ihtiyaç sahibi vatandaşımızdan çalışanımıza üreticimize yatırımcımıza kadar kimseyi yalnız bırakmadık.

Son 19 yılda hayata geçirdiğimiz 227 milyar liralık yatırımla 45 milyar metreküp suyun depolanmasını sağlamış olduk.

Bugün de Kabine toplantımız öncesi Ankara için çok önemli olan Arıtma ve Atıksu Toplama Kolektörleri ile birlikte Gerede Sistemi ile Kırıkkale Sulakyurt Sulaması ve Çankırı Dere Barajını hizmete açtık.

Dünya küçülürken ülkeler küçülürken biz 2020 yılını büyüme ile kapattık. Aynı şekilde Sanayi Üretiminde de olumlu gelişmeler yaşanıyor.

Büyümeye yatırımların özellikle de makine-teçhizat yatırımlarının katkısının artıyor olması ayrıca büyümede dış talep ile iç talep arasında arzuladığımız dengelenme dengelemede başlamıştır.

İkinci çeyreğe ilişkin öncü göstergeleri ile yıllık yüzde 5,8 civarında bir büyümeye işaret ediyor.

Emeklilerimizin Temmuz ayı aylıkları ile bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz yine emeklilerimizin aylıklarında Ocak-Temmuz dönemi TÜFE oranı dikkate alarak % 8,45 oranında artış yapıyoruz.

Böylece 12,7 milyon vatandaşımıza 12,3 milyar lirası Kurban Bayramı ikramiyesi olmak üzere toplamda 38 milyar liralık bir ödeme gerçekleştireceğiz.

Diğer yandan iller bankamız Avrupa Birliği Dünya Bankası ve Fransız Kalkınma Ajansı ile 15 belediyemizi kapsayan toplamı 5,8 milyar lirayı bulan hibe ve kredi anlaşması imzaladı. Bu kaynakla 18 milyon vatandaşımıza ve 3 milyon sığınmacıya daha iyi altyapı hizmeti verilmesi sağlanacaktır.

2021 yılı bütçe açığı hedefimizi aşağı yönlü revize ederek milli gelirin % 3,5’a çektik. Bu şekilde oluşturacağımız maliye alan gerekmesi durumunda vatandaşlarımızın ihtiyaçları için kullanacağız. Vergi politikalarında gelir ihtiyacı ile yükleri arasındaki hassas dengeyi korumaya büyük özen gösteriyoruz.

Yıl sonuna kadar işe alınacak her bir işçi için asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken tüm SGK Primleri ve vergileri 12 ay boyunca biz karşılıyoruz.

Düzenli vergisini ödeyene yüzde 5 gelir ve kurumlar vergisi indirimi uygulanacak.

Kurumlar Vergisi oranı 2023’ten itibaren de yüzde 20 seviyesine indiriyoruz.

Biz geldiğimizde yüzde 30 üstü kaldı ki bugün ülkemizdeki belli bölgelerde üretimi desteklenmektedir.

Önümüzdeki en önemli sorunlardan biri yüksek enflasyon geçmişte hem enflasyonu aşağıya çekmeyi hem de büyümeyi aynı anda gerçekleştirme başarısını gösterdik. Şimdi çok daha iyisini yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Ülkemizin bir diğer önemli bankacılık sektörünün güçlü ve sağlam görünümünü korumaya devam etmesidir.

Türk lirasını desteklemek amacıyla ilgili kurumlarımız gerekli adımları atıyor. Sektörümüzde döviz açık pozisyonu azaltıyoruz.

Geçtiğimiz yıl döviz tevdiat hesaplarında görülen artış trendi yılbaşından itibaren çözülme yönlü değişti. Bu süreci desteklemek için Türk Lirası cinsi varlıkların cazibesini artıracak uygulamalar geliştiriyoruz.

Şu gerçeğin unutulmaması şart güçlü bir ekonomi için bankacılık sektörü kaynakları doğru projelere yatırım olarak aktarılmalıdır. Bu da ancak kredi tahsis süreçlerinin odaklı hale getirilmesi ile mümkündür. Sağlarken üretilecek katma değer kazanılacak rekabet avantajı ve oluşacak istihdam kapasitesi mutlaka dikkate alınmalıdır.

Yalnızca teminat olarak verilen kredilerin ekonomimizin istenen katkı sağlamadığını görüyoruz.

Tüketimi teşvik eden cari açığı artıran ve tasarruf düzeyini düşüren finansman maliyetlerinin azaltılması gerekiyor. Biz bu kapsamda gereken önlemleri aldık almaya devam ediyoruz.

Bu yılın ilk 6 ayında 23 şirket halka arz olup şirketlerin bu yöndeki ilgisi halka arızanın devam edeceğine de işaret ediyor.

12 Mart’ta paylaştığımız ekonomi reform programını tüm paydaşların sıkı bir işbirliği içerisinde çalışmasıyla hayata geçiriyoruz. Programda yer alan 154 eylemin yüzde 78’i bu sene tamamlanıyor.

Haziran ayı sonuna kadar tamamlanma süresi koyduğumuz 35 eylem başlığından 31’i bitmiş durumdadır. Geriye kalan 4 eylemden ikisinin teknik çalışmalarına nihai halini verirken kanunlarla hayata geçirilecek 2 eylem içinde meclisimizin takdiri bekleniyor.

Dolayısıyla ilk yarı için öngördüğümüz eylemleri başarıyla tamamladık. Bu çerçevede bütçe ve kamu mali yönetiminde şeffaflık ilkelerimizden taviz vermediğimizi bir kez daha göstererek Kamu Maliyesi Raporunun ilkini yayınladık.

Aziz milletim salgınla uğraşırken yatırımları ekonomiyi reformları dış politikayı ihmal etmediğimiz gibi ülkemizin ve milletimizin bekasını tehdit eden güvenlik sorunları ile de mücadelemizi kesintisiz sürdürüyoruz. Özellikle terör örgütlerine karşı tarihimizin en başarılı mücadelelerini vererek neticelerini elde ettiğimiz bir dönemden geçiyoruz.

Feto’ya dünyada hiçbir yerin kendisi için güvenli olmadığı gerçeğini bir kez daha göstermiştir olduk.

Örgüt mensupları arasındaki panik havasını yatıştırmak için yurtdışındaki destek arayışlarını ve ülkemiz aleyhtarı kampanyaları artırmıştır.

Diğer tüm terör örgütleri gibi mücadelemizde kesintisiz sürecektir. Bu devlete ve bu millete ihanet eden pusu kuran kan döken maddi manevi herhangi bir zarar veren hiçbir yapının varlığını sürdürmesine izin vermeyeceğiz.”

Hibya Haber Ajansı