Cumhurbaşkanı Erdoğan, MFA Kocayusuf Maske Fabrikası açılış törenine katıldı

Güncel


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“Modern bir tesisi Zonguldak’a kazandırmanın, açılışını yaptığımız MFA Kocayusuf  Maske Fabrikası’nın şehrimiz ve tüm Türkiyemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Şehrimizin ihracatının gelişmesinde katkıları olacağına inanıyorum. Fabrikamız kısa zamanda çok önemli işlere imza attı. Firmamız salgın döneminde büyük bir gayretle çalıştı, 250 milyon liranın üzerinde bir ciroya ulaştı.

Türk sanayicisi ekonomimizin tökezlemesini umanlara inat, çalışmaya, üretmeye, insanımız için istihdam oluşturmaya devam ediyor.

Önce yatırım, istihdam diyorum, üretim diyorum, son olarak da ihracat diyorum. MFA bunların dördünü de yapıyor.

Biz de her sektör için özenle çalışmış destek ve hibe programlarımızla tüm yatırımcıların yanında olduğumuzu gösteriyoruz.

Yeni filtre fabrikasının da en kısa sürede devreye gireceğini belirtmek istiyorum.

84 milyonun derdine derman olmayı kendimize görev biliyoruz.

Uluslararası piyasalardan temin edilmesi zora giren maske, koruyucu ekipman, eldiven ve solunum cihazı gibi ürünlerin yerli ve milli imkanlarla üretimine yönelik projeleri hızlandırdık.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin dahi maske sıkıntısı çektiği dönemde, biz birinci sınıf sağlık hizmetini insanımıza ücretsiz sunduk.

G20’de sanayisi en çok artan ülkeler arasında yer aldık.

Çiftçimizi, sanatçımızı asla ihmal etmiyoruz.

Kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerimize verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapacağız.

Kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmaları sonuçlarına göre çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlarını erteliyoruz. Kuraklık sigortasında TARSİM devlet desteğini önümüzdeki yıla özel %70, hasar ödeme oranını %80’e çıkarıyoruz.

150 milyon ilave hibe desteğini çiftçimize zaten başlatmıştık.

Sanat emekçilerimize de sahip çıkıyoruz, 31 bin sanatçıya 250 milyon lira destek vereceğiz.”

Hibya Haber Ajansı