Cumhurbaşkanı Erdoğan Nijerya’da

Güncel


Erdoğan’ın konuşmasından bazı satırbaşları şöyle:

“2 gün önce Sokoto eyaletinde bir pazar yerine düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, aileleriyle tüm Nijerya halkına baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyorum.

21-22 Ekim’de 3. Türkiye-Afrika iş forumunu İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Ardından 17-18 Aralık’ta İstanbul’da 3. Türkiye-Afrika ortaklık zirvesine ev sahipliği yapacağız.

Cumhurbaşkanı Buhari ile, ilişkilerimizi tüm yönlerden gözden geçerdik. Önümüzdeki yıl diplomatik ilişkilerimizin 60. yıldönümünü idrak edeceğiz.

Nijerya’nın Afrika kıtasında barışın tesisi yönünde gösterdiği çabalar takdire şayandır. Nijerya ile işbirliğimizi geliştirmeye kararlıyız.

Türkiye – Nijerya ilişkilerini tüm cepheleri ile gözden geçirdik. İşbirliğimizi derinleştirmek hususunda aynı kararlılığı paylaştığımızı memnuniyetle müşahede ettik.

 Pek çok Nijeryalı gencin Türkiye’de eğitim görmesinden özellikle mutluluk duyuyoruz. Türkiye olarak dost ve kardeşimiz Nijerya’daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Nijerya ile askeri savunma ve güvenlik konusundaki iş birliğimizi güçlendiriyoruz.

Savunma sanayi ve güvenlik alanlarında dünya çapında takdir toplayan imkan ve kabiliyetlerimizi Nijerya’yla paylaşmaya hazırız.”

 

Hibya Haber Ajansı

Bu içerik, Hibya Haber Ajansı tarafından hazırlanmıştır. Haber sistemimize otomatik olarak çekilip yayına verilmektedir. Bu içerikler üzerinde gazetehaberi.com editörlerinin herhangi bir tasarrufu yoktur, sorumluluk ilgili ajansındır.