16° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK mükemmeliyet merkezlerinin açılışını gerçekleştirdi

ABONE OL
Hibya Haber Ajansı - 08/09/2020 19:15 A A


Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Büyük ve güçlü Türkiye hedefimize doğru kararlılıkla yürüyoruz. Bu süreçte yenilikçi projelere imza atan özel sektörümüz, üniversitelerimiz TÜBİTAK gibi strateji kuruluşlarımız kritik roller üstleniyorlar.
Hizmete aldığımız bu tesislerle, Türkiye de geliştirilen teknolojiler artık ülkemizde test edilebilecektir.
Bu tesislerle  dışarıdan temin ettiğimiz ürünler burada üretebilecek. Geliştirmeler ülkemizde gerçekleşebilecektir. Böyle dışa bağımlılığımız azalacaktır.
TÜBİTAK’ın destekleri ile 120 kişilik bir ekiple, dünyanın ilk elektrikli lastik tekerlekli sıfır emisyonlu 7 tonluk şehir ekskavatörü yapıldı ve Türkiye’de üretilmiş oldu.
Dünya Sağlık Örgütü’nün listesinde yerli aşı geliştiren ülkeler arasında Amerika ve Çin’in ardından 3. sırada yer alıyoruz.
TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan covid 19 Türkiye Platformu 8 farklı aşı ve 10 farklı ilaç projesi yürütüyor. Bu projeleri yürüten kıymetli hocalarımız ve paydaş kuruluşlarımız da bugün aramızda bulunuyor. Hamdolsun aşı çalışmalarımızda 2 aşı adayımız hayvan deneylerini başarılı bir şekilde tamamladı. Hatta bunlardan birisi etik kurul onayını alarak, insanlar üzerinde çalışma aşamasına geldi.
Aşının yanı sıra, ilaç geliştirme faaliyetlerimize de tüm hızıyla devam ediyoruz. Açılışını yaptığımız bu tesislerle ülkemizi daha da onurlandıracak çalışmalara devam edeceğiz.

Hibya Haber Ajansı

Bu haber 29 kez okundu.
ABONE OL
Hibya Haber Ajansı - 19:15 A A


BENZER HABERLER
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin