Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin programı açıklandı

Kültür-Sanat


Sinemaseverleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda buluşturmaya hazırlanan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin basın toplantısı gerçekleşti. 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin basın toplantısı yapıldı. 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda gerçekleştirilecek festivalin basın toplantısında Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi ve Yabancı Dilde Filmler Yarışma Kategorisi’ne seçilen yapımlar ile jüri üyeleri ve festivale dair diğer bilgiler paylaşıldı. Basın toplantısında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başkanı Abdullah Eren ve Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Direktörü Emrah Kılıç basın mensuplarının sorularını cevapladı.

“Sinema ile Bazen Tek Bir Sahnede Estetik Bir Anlatım Yapabiliyorsunuz”

Festivalin basın toplantısında açılış konuşmasını Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı ve Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başkanı Abdullah Eren gerçekleştirdi. Sinemanın tüm sanat dallarında olduğu gibi insanın temel ihtiyaçlarından olan hikaye anlatma ve kendini ifade etme ihtiyacının bir sonucu olarak ortaya çıktığını söyleyen Eren, günümüzde ise farklı kültürlerin hikayelerini izlemenin çok daha kolaylaştığına vurgu yaptı. Sinemanın icat edildiğinden bu yana teknik anlamda büyük değişim gösterdiğini vurgulayan Eren, bugün gelinen noktada ise sinemanın en etkili kitle iletişim aracı, hikaye anlatma biçimi ve sanat dalı olduğunu ifade etti. “Sinema ile anlatmak istediğiniz birçok şeyi sadece birkaç dakikada ya da bazen tek bir sahnede etkileyici ve estetik bir biçimde anlatabiliyorsunuz”diyen Eren, diaspora toplumlarının çok sayıda başlıkta toplanabilecek olan sorunlarını sinema aracılığıyla anlatma çabalarını desteklemek ve onları motive etmek adına yeni bir platform ve toplanma alanı, üretimlerini teşvik edecek maddi ve manevi imkanlar sunmak adına Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ni hayata geçirdiklerini belirtti. Diasporaların anayurtları dışında başka yerlerde yaşayan toplumlar olarak tanımlandığına değinen Eren, dünya üzerinde eğitim, aile birleşimi, çalışma, savaş, çatışma, siyasi ve kültürel gerekçelerle anavatanlarından ayrılarak çeşitli ülkelerde yaşamını sürdüren diasporaların bulunduğuna da dikkat çekti. 

 

“Festivalimiz Tüm Diaspora Toplumlarına Açık”

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) olarak yurt dışında yaşayan Türk toplumuna yönelik faaliyetler yürüttüklerini söyleyen Abdullah Eren bunun yanı sıra diaspora toplumlarını birleştirici ve bulundukları ülke makamlarınca dikkate alınması gereken nitelikteki girişimlerin önemsenmesini de değerli gördüklerini belirtti. Festivalin yalnızca Türk diasporalarına değil diğer tüm diaspora toplumlarına açık şekilde kurgulandığını da belirten Eren, “Bu sebeple tüm diaspora toplumlarının genç, yetenekli sinemacılarını ortak bir paylaşım alanı ihtiyacını da karşılamak istiyoruz” dedi. Bu yıl önemli misyon ve hedeflerle yola çıktıklarını ve tahmin ettiklerinin üzerinde bir ilgiyle karşılaştıklarını ifade eden Eren, 120 farklı ülkeden toplam 3123 başvuru aldıklarını ve bunun kendilerini son derece memnun ettiğini vurguladı. Diasporaların sorunlarının yanı sıra zenginliklerinin de filmler aracılığıyla sinemaseverlerle buluşacağına dikkat çeken Eren, sorunların çözümünde ortak iradenin son derece önemli olduğunun vurgusunu yaptı. Festivalin ilk senesinden itibaren hızlı büyümesinin en büyük dileklerinden biri olduğunu söyleyerek konuşmasını noktalayan Eren, tüm sinemaseverlere iyi festivaller diledi.

“Birçok Farklı Ülkeden Diaspora Hikayelerini Seçmeye Gayret Gösterdik”

Açılış konuşmasının ardından söz alan isim ise Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Direktörü Emrah Kılıç oldu. Konuşmasında ilk olarak festivalin afişini tanıtarak başlayan Kılıç, ilk yıla özel tasarlanan afişe dair bilgi verdi. Afişin görselleştirmesi zor bir kavram olan diasporayı hikayeleştirerek oluşturulmaya başlandığını söyleyen Kılıç, sonra da “Diasporada olmak buğulu bir camın arkasında olmak gibidir” cümlesinden alınan ilhamla da afişin tamamlandığını açıkladı. Emrah Kılıç daha sonrasında konuşmasına yarışacak filmleri tanıtarak devam etti. Festival olarak yarışma kategorilerini oluştururken dünyanın pek çok farklı coğrafyasından diasporaların hikayelerini seçmeye gayret gösterdiklerini ifade eden Kılıç, bunun yanı sıra sinematografik değere de baktıklarını söyleyerek “Film seçim sürecinde diaspora hikayelerinin birbirine yakınlığını ve diasporadaki insanların birbiriyle ne kadar benzeştiğini gördük” dedi. Kılıç, jüri seçimlerinde de festivalin temasına uygun, diaspora üzerine yazmış, çalışmış ve diasporada yaşayan isimleri davet ettiklerini vurguladı. Festivalin film gösterimleri ve kapanış töreninin Atlas Sineması’nda gerçekleştirileceğini söyleyen Emrah Kılıç, diaspora kavramı ve sinemasına dair konuşmaların yer alacağı etkinliklerini ise Akademi Beyoğlu’nda yapılacağını belirtti.

Festivalin İlk Yılında 6 Kıtadan Toplam 3123 Başvuru

Farklılıkların zenginlik olduğu anlayışıyla, farklı diasporaların ne denli başarılı eserler ortaya çıkarabileceğini, sinemanın sanatsal anlatım gücüyle gösterecek festivalin ilk yılında 6 kıtadan toplam 3123 film başvuru gerçekleştirdi. Ülke bazında en çok başvuru 378 ile Hindistan’dan gelirken, onu 359 film ile İran, 181 film ile Türkiye, 169 film ile Brezilya ve 160 film ile ABD izledi. 

Yabancı Dilde Filmler Yarışma Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü İçin 12 Aday