Dilara Koçak’tan buzdolabı yerleştirmek için ipuçları

Teknoloji


LG Türkiye resmi Youtube kanalında, “LG NatureFRESH ile İyi Yaşam” başlığı altında bir seri başlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak, buzdolabını doğru yerleştirmek için tüyolar verdi.

Gıdaların daha uzun süre, ilk günkü tazeliğinde tüketmesine imkan veren LG NatureFRESH™ teknolojisine sahip buzdolapları, doğru kullanım ve uygun yerleştirme yapıldığında maksimum performans sergiliyor. 

 Tüketiciler her zaman düzenli, yiyecek ve içeceklerin uygun bölmelere yerleştirildiği buzdolapları ister. Ancak günlük yaşamın hızı, ev halkının yeterli özeni göstermemesi buzdolabının düzenini kaybetmesine, bunun sonucunda da gıdaların hızlı bozulmasına neden olur. LG’nin resmi Youtube kanalında “LG NatureFRESH ile İyi Yaşam” başlığı altında önemli bilgiler paylaşan Beslenme ve Diyet Uzmanı, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak, LG için kaleme aldığı yazısında buzdolabını yerleştirmek için ipuçları verdi. 

Geçtiğimiz günlerde yayına giren ilk videosunda sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmenin, taze ve doğru gıda zincirine özen göstermenin sağlıklı beslenmenin ilk adımı olduğundan bahseden Dilara Koçak,   besinlerin uzun süre taze kalmalarına yardımcı olmak için buzdolaplarına gereken özenin gösterilmesi gerektiğini söylüyor. Koçak “Buzdolabınızı yerleştirirken ufak ipuçlarına dikkat edip, buzdolabınızı daha verimli bir şekilde kullanmanız aslında çok kolay. Elbette doğru bakımın çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety dergisinde geçtiğimiz aylarda yayınlanan yeni bir araştırmaya göre buzdolabını verimli kullanmak gıda kaybı ve israfında önemli rol oynuyor” diyor. 

Dilara Koçak LG için İpuçları Veriyor

Dilara Koçak LG için kaleme aldığı yazısında, buzdolabını verimli kullanmak için şu noktalara mutlaka dikkat etmek gerektiğine değiniyor:

Raf Dizilimi

Üst ve orta raflarda tüketime hazır gıdalar, yemekler, süt ürünleri, pişmiş ürünler, hazır salatalar; alt rafta ise parçalanmış et ve et ürünleri (kıyma, köfte), parçalanmış balık ve balık ürünleri, sebzelikte meyve ve sebzeler ile kapı raflarında yumurta ve ambalajlı ürünleri depolamak buzdolabındaki sıcaklık dağılımına göre en uygun saklama şeklidir. Özetlemek gerekirse; üst raflar içecekler, hazır yiyecekler (peynir, şarküteri ürünleri vb.) yerleştirmek için uygundur. Orta raflara ise pişirilecek yemeklerde kullanılacak malzemeler veya pişmiş yemekler konabilir. 

 Çapraz Bulaşma

Alt rafa parçalanmış et ve et ürünleri (kıyma, köfte), parçalanmış balık ve balık ürünleri gibi besinler yerleştirilmeli. Bu şekilde meydana gelebilecek çapraz bulaşma önlenmiş olur. Çapraz bulaşma, yani çapraz kontaminasyon bakteri ve virüslerin bir yüzeyden başka bir yüzeye transferidir. Bakteri bulaşı besin zehirlenmelerine sebep olabilir bu yüzden dikkat etmek önemlidir. Çiğ ette bulunan Salmonella adı verilen bakteri, pişmiş veya hazır gıdalara bulaşabilir. Bu nedenle çiğ et ile pişmiş eti asla bir arada bulundurmamak gerekir. Mikroorganizma bulaşma ihtimali olan yiyecekler kapalı kaplarda buzdolabının en alt rafında saklanabilir. Bakteri ve mikroorganizma üreme riskini azaltmak için et konulan rafın sık sık temizlenmesi de ihmal edilmemeli.

Buzdolabının sebzelik kısımları ise besinleri belirli nem aralıklarında tutmak ve sıcaklığı korumak için tasarlandıkları için sebze ve meyveler bu bölümde saklanabilir. 

LG Nature Fresh özelliğiyle, yiyecekleri klasik buzdolaplarına oranla 7 güne kadar uzayan bir süre için ilk günkü canlılığında, sağlamlığında, tazeliğinde ve tadında tutarak tüketicilerin sağlıklı gıdaya erişimini kolaylaştırıyor.