Diyarbakır’dan yıldızlara ulaşıldı

Teknoloji


TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) tarafından 22 yıldır Antalya’da düzenlenen Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin ikinci adresi DİYARBAKIR oldu. 

2021 Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği, 2-4 Eylül 2021 tarihleri arasında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan 3 bin yıllık tarihi Zerzevan Kalesi’nde gerçekleştiriliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK, Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Diyarbakır Valiliği ve Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen etkinlikte, Türkiye’nin dört bir yanından binden fazla gökbilim meraklısı bir araya geldi. Etkinliğe, çocuklar da aileleriyle birlikte katılarak profesyonel astronomlar eşliğinde, dev teleskoplarla gökyüzünü inceleme fırsatı buldular.

Tarih boyunca astronominin merkezi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Ferhat Fikri Özeren, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu da birer konuşma yaptı. 

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları nedeniyle Japonya’da bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da online olarak bağlanarak, özellikle gençlerin uzay ve gökyüzüyle ilgili çalışmalarını desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Etkinliğe, Bulgaristan, Ukrayna, Slovenya ve Lüksemburg büyükelçileri de eşleriyle birlikte katıldı. 

Bu  toprakların ilimin filizlenip dünyayı aydınlattığı topraklar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da açılış töreninde yaptığı konuşmada, temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Diyarbakır’da olduğunu belirterek, “Bakanlığımızın teşvikleriyle kurulan 28 fabrikanın toplu açılışını yaptık, gençlerimizin girişimcilik ve teknoloji becerilerini geliştireceği çok önemli tesisleri şehrimize kazandırdık. Üzerinde 2 ay bile geçmeden, daha bu sabah 250 milyon liralık yatırımla kurulacak Türkiye’nin en büyük bir fabrikasının temelini attık. Yine imalat sanayine yönelik 50 milyon lira bütçeli finansman desteği programını tanıttık.Biz bölgemizin terörle, gözyaşıyla, acıyla değil; üretimle, teknolojiyle, daha da ötesi uzayla, gökyüzüyle anılmasını istiyoruz. Çünkü bu topraklar ilmin filizlenip tüm dünyayı aydınlattığı topraklar.”dedi.

Gençlerin bu değerleri daha yakından tanıması gerektiğini vurgulayan Varank, şöyle konuştu:

”Leonardo Da Vinci’yi bildiğimiz kadar, ona ilham veren bu medeniyetin evladı El Cezeri’yi de tanımamız gerek. Cezeri, Sibernetiğin ilk adımlarını burada Diyarbakır’da attı. Ulu Camii’nin avlusundaki güneş saati 800 yıldır çalışıyor. Diyarbakır, tarihteki ilk robotun geliştirildiği yer. İşte tüm bu zenginlikleri Türkiye’ye hatırlatmak, bilim ve teknoloji mirasına sahip bu topraklarda uzaya ve öğrenmeye meraklı gençlerimizle buluşmak istedik. Her yıl Antalya’da yaptığımız gökyüzü gözlem etkinliğimizin bir benzerini bundan sonra uluslararası katılımcılarla birlikte, tarihi ve gizemli Zerzevan Kalesi’nde de gerçekleştireceğiz.”

Her yıl gözlem etkinliklerini büyük merakla beklediğini ifade eden Varank, “Etkinlik boyunca gökyüzünü inceleyerek, uzayın gizemli derinliklerini keşfetmeye çalışacağız. Türkiye’nin dört bir yanından ve yurtdışından gelen binden fazla gökbilim meraklısı gencimiz burada, son hilal evresinde olan Ay’ı, güneş sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter’i, halkalı gezegen olarak da bilinen Satürn’ü ve daha birçok gök cismini gözlemleyecek ve uzmanlarından öğrenecekler. Gerçekten isimlerini sayarken bile heyecanlanmamak elde değil” dedi.

Şubat ayında “ “Gökyüzüne bak ayı gör” mottosuyla Milli Uzay Programının başlatıldığını anımsatan Bakan Varank, “Uzay Ajansımızın koordinasyonunda, ülkemizin bu alandaki hedeflerini, yol haritamızı milletimizle paylaştık. En öncelikli amacımız, diğer tüm hedefler de ulaşmamızı sağlayacak olan uzay alanında insan kaynağı yetiştirmektir” dedi.