Doka’dan yeni seminer; Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Tasavvuf ve Tarikat

Güncel


Kişisel gelişime önem verenlerin beklentileri doğrultusunda yeni eğitim programları oluşturan Doka Kültür ve Yaşam Akademisi’nin son seminer programının konusu “Tanzimat’tan (1839) Cumhuriyet’e (1923) Tasavvuf ve Tarikat”. Osmanlı İmparatorluğu’nda modernleşmesinin başlangıcı olarak kabul edilen Tanzimat Dönemi ve öncesinde yaşanan tarihi süreçle birlikte daha birçok bilginin paylaşılacağı seminer, Doç. Dr. Sevtap Demirci’nin anlatımıyla 13 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek.

Bulunduğumuz coğrafyaya uyum sağlamak için köklerimizi daha iyi bilmeliyiz bilincinden hareketle bir sivil toplum hareketi olarak Belkıs Dorum tarafından kurulan Doka Kültür ve Yaşam Akademisi, her kesimden katılımcının ilgisini çekecek konularda eğitim, seminer ve atölye çalışmaları düzenlemeyi sürdürüyor.

Alanında öncü profesyonellerin eğitimci olarak yer aldığı Doka Kültür ve Yaşam Akademisi’nin son olarak programına aldığı konu  “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Tasavvuf ve Tarikat” oldu.

Osmanlı İmparatorluğu’ndaki temel görüşleri oluşturan atardamarlardan biri de tasavvuf kültürüdür. Saffet, safa, safu, suffa gibi kelimelerin kökeninden geldiği iddia edilen tasavvuf, günlük hayatta Allah’tan uzaklaştıran tüm meşgalelerden uzak durmak ve kendini tamamen Allah’a adama sanatı olarak bilinir.

Seminerde Doç. Dr. Sevtap Demirci tarafından saffet, safa, safu, suffa gibi kelimelerin kökeninden geldiği iddia edilen tasavvuf ile tarikatlar arasında nasıl bir ilişki kurulduğu, Tanzimat ve öncesinde hem stratejik hem de politik olarak nasıl bir tarihi süreç yaşanıldığına değinilecek. Tanzimat’tan Cumhuriyet’e kadar tasavvuf ve tarikat kültürünün tarihi yolculuğuna tanıklık edilecek olan eğitim, 13 Haziran Pazar günü 15.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Tasavvuf ve Tarikat semineri ile Doka Kültür ve Yaşam Akademisi’nde yer alan diğer programlar hakkında detaylı bilgi almak için Instagram’dan @dokakultur hesabını ya da www.dokakultur.com adresinden web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hibya Haber Ajansı