27° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Dünyanın en değerli şirketi yine değişti!

Teknoloji Haberleri - 08/01/2020 10:51 A A


Dünyanın en değerli şirketi hangisi? Bu soruya birçok kişi 1 trilyon doları aşan piyasa değeri ile Apple cevabını veriyor. Evet, Apple bu unvanın sahibi, ancak daha önce başka bir şirkete kaptırdığı bu unvanı bugünlerde tekrar geri alabildi.

Apple yeniden dünyanın en değerli şirketi oldu

Apple bu ünvanı neden kaybetti? Suudi petrol şirketi Aramco, 1.7 trilyon dolarlık piyasa değeriyle halka arz edilince dünyanın en değerli şirketi oldu. Aynı dönemde Apple’ın piyasaya değeri 1.2 trilyon dolar seviyesindeydi. Corona virüs salgını başta olmak üzere son dönemde yaşanan gelişmelerin petrol fiyatına etkisi, şirkete zarar verdi. Son olarak hisselerin bugün borsada yüzde 6,84 değer kaybetmesi ile en değerli şirket tekrar Apple oldu.

Apple hisselerinde son durum 411.08 dolar civarında ve böylece şirketin piyasa değeri 1,78 milyar dolar seviyesine çıktı. Saudi Aramco’nun değeri ise Apple’in 10 milyar dolar gerisinde kaldı.

Apple’ın borsada değer kazanmasında FED’in Mart ayında muslukları açarak hisse senedi piyasasını desteklemesinin payı büyük. Tabi, yukarıda belirttiğimiz gibi petrol fiyatlarında yaşanan büyük düşüş Apple’ın, Aramco’ya yetişmesini kolaylaştırdı.Haber Kaynağı: Shift Delete

Bu haber 17 kez okundu.
Teknoloji Haberleri - 10:51 A A


BENZER HABERLER
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin