Dyson, evlerde derinlemesine temizlik kavramını yeniden tanımlıyor

Teknoloji


 Dyson, evinizdeki gizli tozu ortaya çıkarmak için lazer teknolojisine sahip ilk süpürgesini Türkiye’de kullanıcılarla buluşturuyor. Dyson’ın şimdiye kadarki en güçlü ve akıllı yeni kablosuz süpürgeleri, derinlemesine bir temizliğin bilimsel kanıtı için mikroskobik tozu tespit etme, temizleme ve hesaplama özelliklerine sahip.

Dyson V15 Detect ve Dyson V12 Detect Slim, gizli tozu ortaya çıkarmak için temizleme başlığında Dyson’ın ilk lazer teknolojisine sahip.

[İSTANBUL, 15.09.2021] Zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz evlerimizde, her gün sağlığımız üzerinde olumsuz etkilere sahip birçok toz ve kirleticiyle karşı karşıyaya kalıyoruz. Bu tozlardan bazılarını görebilirken, bazılarının farkında bile değiliz.  Oysa ki yemek yapmak, tuvaleti kullandıktan sonra elleri iyi yıkamamak, evcil hayvanlar, eve ayakkabıyla girmek, dışarıda kullanılan kıyafetlerle mobilyalara temas etmek veya penceleri açıp evi havalandırmak gibi günlük yaptığımız pek çok şey bu kirleticilerin oluşmasında etkili. Sonrasında evlerimizde oluşan bu tozlar gözle görülemeyecek şekilde zemin, kanepe ve yataklar da dahil olmak üzere çeşitli yüzeylere yayılıyor. Kanepede oturmak veya evde dolaşmak gibi basit eylemler, parçacıkların havaya karışmasına ve havada asılı kalmasına neden oluyor.

2020 yılında, Dyson’ın Türkiye’deki evlerde bulunan kirleticiler, sağlık üzerindeki etkileri ve temizlik alışkanlıklarıyla ilgili bilgi edinebilmek amacıyla İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi’yle gerçekleştirdiği “Ev Tozu Araştırması”nda çarpıcı sonuçlar elde edilmişti. Çalışma kapsamında, İstanbul’da evlerin salon ve yatak odalarından toplanan toz örnekleri incelendiğinde, araştırma yürütülen evlerde en çok ağır metallere (yüzde 93’ünde 14 farklı ağır metal) daha sonra bakterilere (yüzde 43,3’ünde 7 farklı bakteri) ve son olaraksa mantarlara (yüzde 26,7’sinde tek tür mantar) rastlamıştı. Bu nedenle evdeki kirleticilerden kurtulup temizliğini sağlamak sandığımızdan daha önemli ve bunun en kolay yollarından biriyse doğru temizlik teknolojilerinden geçiyor.

Dyson’ın Türkiye’de satışa sunduğu ve lazer teknolojisine sahip yeni nesil kablosuz süpürgeleri, Dyson V15 Detect ve V12 Detect Slim’le evlerde derinlemesine temizlik yapmak artık çok daha kolay. 10 mikron kadar küçük gizli tozu görünür kılmak üzere tasarlanan ve emilen tozların bilimsel kanıtını sağlamak için akustik bir piezo sensörle donatılmış bu yepyeni Dyson teknolojileri, evlerde derinlemesine temizliğin anlamını yeniden tanımlıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki 370 Dyson mühendisinden oluşan bir ekip tarafından geliştirilen en yeni kablosuz süpürgeler, en güçlü derinlemesine temizlik için 240 watt’a kadar emiş ve 5 aşamalı filtreleme üreten bir Dyson Hyperdymium motor kullanarak 0,3 mikrona kadar toz parçacıklarının yüzde 99,99’unu yakalıyor. Her evin farklı temizlik ihtiyaçlarını karşılayan yeni Dyson kablosuz süpürge serisinin bir parçası olan bu makineler, insanların yüzde 60’ının her zamankinden daha fazla temizlik yaptığı bir zamanda daha hijyenik evler oluşturmaya yardımcı oluyor. 

Baş Mühendis ve Kurucu James Dyson, konuyla ilgili olarak “Mühendisler olarak bizim işimiz günlük sorunları çözmek. Geçirdiğimiz bir buçuk yıllık süreçte, iç mekanlarda daha fazla zaman geçirmek yeni sorunlar yarattı. Hepimizin daha sık temizlik yapmasına ve  ev tozunu yok etmeye çalışmasına rağmen evlerimizin gerçekten temiz olduğu konusunda gönlümüz rahat değil” diyor. 

Yeni ürünler hakkında bilgi veren James Dyson, “En yeni kablosuz süpürgelerimiz, gizli tozu ortaya çıkarmak için uyarlanmış lazer teknolojisine sahip. Yerden 7,3 mm yükseklikte, tam olarak 1,5 derecelik bir açıyla temizleyici başlığa konumlandırılmış diyot bir lazerle toz ve sert zemin arasında en iyi kontrastı oluşturuyor. Sadece algılamanın yeterli olmadığını düşündüğümüzden, titreşimleri elektrik sinyallerine dönüştüren ve süpürgenin arkasında bulunan LCD ekranda çekilen parçacıkların boyutunu ve sayısını görüntüleyen akustik bir piezo sensör kullanarak parçacıkları saniyede 15.000 kez temizleyip, titizlikle boyutlandırıyor ve sayıyoruz. Böylelikle Dyson V15 Detect ve V12 Detect Slim, hem güçlü hem de akıllı olup, daha sağlıklı, daha temiz bir evin bilimsel kanıtı olan nihai güvenceyi sağlıyor” şeklinde belirtiyor.

En Yeni Dyson Teknolojilerinin Özellikleri: 

Lazer teknolojisi, Hiçbir tozu gözden kaçırmamanız için Slim Fluffy temizleme başlığına entegre edilmiş tam açılı yeşil lazer, gözle görülmeyen toz parçacıklarını ortaya çıkarıyor. 

Akustik toz Algılama, derinlemesine temizlik yaptığınıza dair güvence sağlıyor. LCD ekran parçacıkların büyüklüğünü ve sayısını gösteriyor. Yüksek Torklu başlığıyla ”Auto” modda farklı zemin türleri ve toz miktarlarında emiş gücünü otomatik olarak artıran piezo sensor, mikroskobik toz parçacıklarını sayarak ve ölçerek derin bir temizliğin gerçek zamanlı bilimsel kanıtını sunuyor.

Yeni Anti-tangle mini motorhead saçları hızlı bir şekilde temizliyor. Küçük alanlar için kullanım kolaylığı sunan motorlu başlık, dolanmayı önleyen konik fırça çubuğuyla saçı spiral şeklinde alıp hazneye atıyor.