Yurt Dışı Öğrenci Kabülü

Eğitim


Yurt Dışı Öğrenci Kabulü. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Yurt dışından kabul edilen öğrenciler ile ilgili kararların değiştiğini açıklayarak Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavının kaldırılarak Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı yapılacağını açıkladı.

 

YÖK yurt dışı öğrenci kabulü ile ilgili yaptığı açıklamada, “Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (MYÖS) yapılmasına ilişkin önceki karar iptal edilmiş; yerine “Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS)” yapılmasına karar verilmiştir. ÖSYM tarafından yapılacak olan Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS)’nın ilki Ocak 2023’te gerçekleştirilecek; TR-YÖS sonuçlarının yurt dışından öğrenci kabulünde kullanılması Yükseköğretim Kurulu tarafından yükseköğretim kurumlarına tavsiye edilecektir. Söz konusu sınav “Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, Rusça” dillerinde yapılacaktır.

Türkiye’deki ortaöğretim kurumlarına 2022-2023 eğitim ve öğretim yılından itibaren kayıt yaptıracak T.C. vatandaşlığından çıkanlar/Mavi Kartlılar, KKTC vatandaşları ve yabancı uyruklular (elçilik okulları ve MOBİS sisteminde yer alan Milletlerarası özel öğretim kurumlarındakiler hariç), yükseköğretim kurumlarına sadece Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile girebileceklerdir.” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

YÖK Yurt Dışı Öğrenci Kabulü İle İlgili Karar Değişikliğini Açıkladı

 Bilim Sağlık Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.