Elektrikli Tragger, FEV Türkiye ile “sürücüsüz” hale geliyor

Otomobil


Yüzde 100 elektrikli yeni nesil hizmet aracı Tragger, şimdi de FEV Türkiye mühendisleri tarafından sürücüsüz hale getiriliyor. Tragger’in otonomi testleri, Robotaksi Otonom Araç Yarışlarına da sahne olan, FEV’in de ekosisteminde yer aldığı Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde başlıyor. 2022’de ticarileşmesi planlanan otonom Tragger, ilk olarak Avrupa ve ABD pazarında görücüye çıkacak.

 

GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİLER

Otomotiv sektöründe araç geliştirme, yazılım, otonom sürüş, konvansiyonel ve elektrikli itki sistemleri geliştirme alanlarında mühendislik servisi sağlayan FEV Türkiye ile Bursa’da yerli ve milli imkanlarla elektrikli araç geliştiren Tragger, güçlerini Bilişim Vadisi’nde birleştirdi. Şirket ile aynı ismi taşıyan Tragger marka elektrikli hizmet aracının sürücüsüz hale gelmesi için çalışmalar başladı.

 

SEVİYE 4’E ULAŞTIRILACAK

Tragger marka araçlar; fabrika, depo, havaalanı, kampüs, liman gibi alanlarda yük ve insan taşıyor. Bursa Hasanağa Organize Sanayi Bölgesindeki üretilen elektrikli Tragger araçlar, FEV Türkiye tarafından seviye 4 otonomiye ulaştırılacak. Bu amaç doğrultusunda 7 lidar, 1 radar ve 1 kameradan oluşan sensör seti tasarlandı.

 

İNTERNETTEN DE KUMANDA EDİLEBİLECEK

Bu sensörler ile araç, çevresindeki ortamı 360 derece algılayabilecek. 80 metreye kadar hareketli nesneleri ayrıştırıp, çarpışma ihtimalini hesaplayabilecek. Yüksek çözünürlüklü kamera ve yapay zeka tabanlı görüntü işleme algoritmaları sayesinde şerit, yaya veya engelleri ayrıştırabilecek. Üzerindeki yazılım altyapısı ve bağlantı modülü sayesinde, aracın internet şebekesi üzerinden kumanda edilmesi ve verilerin bulut ortamında toplanması da sağlanacak.

 

KARARLARI KENDİ KENDİNE VERECEK