“Enflasyonun 20 aydır çift hanede olduğu ülkemizde, maaş zamları tek hanede kaldı”

Güncel


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın Haziran ayı enflasyon rakamları ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.  Açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “TÜİK, 2021 yılı Haziran Enflasyonunun aylık yüzde 1.94, yıllık ise yüzde 17,53 olduğunu iddia etti. Böylelikle enflasyon son 20 aydır çift hanelere demir atarken, Haziran 2021 enflasyon rakamları son iki yılın en yüksek enflasyonu oldu. Üretici fiyat endeksi ile tüketici fiyat endeksi arasında ki fark ise yeni bir rekor kırarak 25,36’ya yükseldi.

Enflasyonun 20 aydır çift hanede olduğu ülkede, memur ve emekli zammı ise yüzde 8,45 ile tek hanede kaldı. Çalışanlar ve emekliler bu zamla yine yoksullukla, açlıkla baş başa kaldı.

Enflasyon çift hanede maaş zammı ise tek hanede

İçişleri bakanı temmuz ayında ekonomik olarak şahlanacağımız iddia ederken, çalışanın, emeklinin üstüne zamlar yağmur gibi yağmaya başladı. Sadece Temmuz ayının ilk 5 gününde elektriğe yüzde 15, doğalgaza ise yüzde 12 zam gelirken, Memur ve Emeklilerin alacağı zam oranı ise yüzde 8,45 olarak kaldı. Enflasyonun 20 aydır çift hanede olduğu ülkede, memur ve emekli zammı ise tek hanede kaldı.

Haziran ayında dahi resmi verilerden enflasyon yüzde 17,53 iken çalışanlar ve emekliler yüzde 8,45 zamma mahkûm kaldı. Açıklanmış olan oran çalışanları ve emeklilerin enflasyonunu yansıtmamakta,  bu oran sadece iktidarın isteğini yansıtmaktadır. Bir kez daha TÜİK’in çarpıtmaları sayesinde memur ve emekliler açlık ve yoksulluk sınırının altında bir zam artışına muhtaç edildi. Üretici fiyat endeksinin yüzde 40’ları aştığı ülkemizde, yüzde 8,45’lik zam oranı emeklilerin ve çalışanların cebine girmeden eriyecektir. TÜİK bir kez daha üzerine düşeni layıkıyla yapmış, memurun ve emeklinin maaş zammına adeta el koyarak gasp etmiştir.”

Hibya Haber Ajansı