Facebook, Instagram için bir Türk’e dava açtı! - Gazete Haberi Gazete Manşetleri Gazete Haberleri
Açık
  • EURO
  • DOLAR

Facebook, Instagram için bir Türk’e dava açtı!

ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 11/21/2020 17:46 A A


Facebook yazılım geliştiricisine dava açtı. Facebook’un direkt kendi blog sitesinde paylaştığı haberde ABD’de Ensar Şahintürk aleyhine, klon sitelerden oluşan bir ağ oluşturmak için Instagram’dan halka açık bilgileri almaktan dava açıldı. İstanbul’da yaşayan yazılım gelişticisi Ensar Şahintürk, Instagram klonu toplamda 20 farklı site açıp, 100 binden fazla kullanıcının verilerini uygulama bünyesinde topladı. Uyarıların fayda etmediğini aktaran Facebook, en nihayetinde ABD dava açtı.

Facebook yazılım geliştiricisine dava açtı: Durum ciddi!

Şu sıralar yazılımcıların da oldukça farklı şekillerde popüler uygulamaların kopyalarını oluşturduğu haberlerini görüyoruz. Bunlardan bir tanesi de Facebook’ın sahip olduğu Instagram için yaşandı. Ensar Şahintürk, Instagram kopyası uygulamaları vasıtasıyla ziyaretçilere kendi reklamlarını gösteren yazılımcı bu sayede binlerce dolar kazanmış olabilir. Hatta bu dava Şahintürk’ün aleyhine sonuçlarsa kazandığı gelirlerin tamamını da Facebook’a ödemek zorunda kalabilir.

Olay yıllarca fark edilmemiş. Facebook, klon İnternet sitesi ağından bir yıl önce, 2019 yılının kasım ayında haberdar olduğunu aktarıyor. Şahintürk’ün jolygram.com, imggram.com, imggram.net, finalgram.com, pikdo.net ve ingram.ws gibi adreslerle Instagram’ı klonlamış. Buradan toplanan kişisel veriler ise Instagram dışı adreslerde yayımlanıyor.

Dava, milyonlarca Facebook kullanıcısının verilerinin izinleri olmadan toplandığı Cambridge Analytica skandalını takip eden yıllarda Facebook’un açtığı birçok davadan biri olarak kayıtlara geçiyor.Haber Kaynağı: Shift Delete

Bu haber 58 kez okundu.
ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 17:46 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.