Fazla su tüketimi zehirleyebilir

Sağlık


Yaşadığımızın dünyanın %80’i sudan oluşmaktadır ve su, insan varlığı için ilk önceliktir. Hayatımızın sağlıklı bir şekilde devamı için su tüketimi birinci sırada  yer almaktadır. Ancak tüm bu gerekliliklere rağmen, su içmek birçok kişi tarafından ihmal edilebiliyor. Yapılan araştırmalara göre insan vücudu yemek yemeden haftalarca yaşamsal faaliyetleri yerine getirirken susuz ancak birkaç gün yaşayabiliyor. 

Suyun beslenmemizdeki önemine değinen Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Beslenme ve Diyet bölümünden Dyt. Şeyma Türköner ‘Bedenimizin %55 -70 i sudan oluşmaktadır ve hayati fonksiyonların devamlılığı için su başrolde yer almaktadır, ancak her şeyin fazlası olduğu gibi suyun da fazla tüketilmesi vücutta zehirlenmeye neden olabilir’ diyerek su tüketiminin önemi hakkında bilgiler verdi.

Vücudumuza aldığımız suyun ortalama 2,5 litresini ter, idrar, solunum ve dışkı yoluyla atarız. Özellikle yaz aylarında bu miktar çok daha fazla olmakta. Bu nedenle sağlıklı bireylerde kilo başına 25-30 ml olacak şekilde önerdiğimiz su tüketimini yaz aylarında kilo başına 30-35 ml olacak şekilde düzenlemek çok daha doğru olacaktır. Su dışında pek çok sıvı (çay, kahve, bitki çayları, meyve suları vs.) hayatımızda hatırı sayılır ölçüde yer alıyor. Ancak bu sıvılardan bazılarının diüretik yani idrar söktürücü etkisi olduğundan vücudun sıvı ihtiyacını karşılayamamakla birlikte vücuttan sıvı atılımını arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle suyu su olarak içmek önemlidir.

Vücudumuz için suyu önemi,

Oksijen ve besin ögelerinin hücrelere taşınmasını ayrıca hücresel atıkların böbreklerden atılmasını sağlar. 

Vücudun ihtiyaç duyduğu iz minerallerinin birçoğunu içeriğinde bulundurur. 

Tükürük ve mide salgısında besinlerin ıslatılmasında görev alır. 

Ağız, burun ve gözlerin nemli kalmasını sağlar. 

Kasların dengesi ve eklemlerin kayganlığı su ile sağlanmaktadır. 

Besinlerin sindirilmesinde ve enerjiye dönüştürülmesinde su önemli bir yere sahiptir.

Kan hacmi ve basıncı, su ile dengelenmektedir. Kanın vücuttaki akışkanlığını su sağlamaktadır.

Fizyolojik yararlarının yanı sıra kilo kontrolü için de önemli bir yardımcıdır. Duygusal açlık ataklarınız esnasında su tüketerek kendinizi durdurabilir ve vücudunuza ekstra kalori almaktan kurtulmuş olursunuz. Aynı zamanda her hangi bir mide rahatsızlığınız bulunmuyorsa öğünlerinizin öncesinde bir su bardağı su içerek midenizde doluluk sağlayarak fazla yemek yemekten kaçınmış olursunuz.

İdeal su var mıdır?