Geleneksel Sporlar, Binicilik ve Okçuluk Tesisi’ne muhteşem açılış

Spor


Anadolu Harikalar Diyarı, Bilim Merkezi yanında gerçekleşen Geleneksel Sporlar, Binicilik ve Okçuluk Tesisi Açılış Töreni’ne Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın yanı sıra önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarından Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, MHP Kayseri İl Başkanı Adnan İncetoprak, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Başkanı Cengiz Toksöz ile sporcular ve çok sayıda vatandaş katıldı.

SELÇUKLU VE OSMANLI DÖNEMİNDE KULLANILAN KIYAFETLERE YENİDEN HAYAT VERİLDİ

Festival tadında, 7’den 70’e vatandaşların keyif dolu anlara şahitlik ettiği açılış töreni, Açık Hava Takımlar Türkiye Şampiyonası ile başladı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, çaldığı mehter marşları ile törene katılanlardan büyük ilgi görürken, Türkiye’nin dört bir yanından gelen yarışmacılar da okçuluk kültürü ve mirasına sahip çıkarak yeni nesillere aktarmak için giydikleri Selçuklu ve Osmanlı döneminde kullanılan kıyafetler ile renkli görüntüler oluşturdu.

Açılış törenine katılan protokol ile vatandaşlar, Açık Hava Takımlar Türkiye Şampiyonası yarışlarını ilgiyle izledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Başkanı Cengiz Toksöz yaparak, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç olmak üzere bu güzel tesiste emeği geçenlere teşekkür etti.

ERDOĞAN’DAN BÜYÜKKILIÇ’A TEŞEKKÜR

Ardından kürsüye davet edilen Okçular Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan yaptığı konuşmada Türkiye’de geleneksel sporların ihyası, gelişmesi için özellikle geçtiğimiz beş sene içerisinde çok güzel gelişmeler kaydedildiğini belirterek, “Bugün bu tesisin var olması, bu tesisin içerisinde bu turnuvaların yapılması da artık tesisleşme tarafında da adımların geldiğini gösteriyor. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımıza da buna ön ayak olduğu için, yine Spor Toto’muza desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

“KEMANKEŞ HANIM KUCAĞINDA BEBEĞİ İLE GELMİŞ”

Tesisin Anadolu Harikalar Diyarı ile Bilim Merkezi’nin yanı başında olmasının ailelerin buraya yoğun bir şekilde teveccüh göstereceğinin bir kanıtı olduğunu söyleyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hakikaten biz zaten geleneksel sporları anlatırken, geleneksel sporların aile için dönüştürücü olduğunu söylüyoruz, anlatıyoruz. Yani diğer sporlarda belki ailece katılma, ailece gidip gelme sınırlı iken, biz geleneksel sporlara da bakın burada kemankeş hanım kucağında bebeğiyle, yanında eşiyle birlikte gelmiş. Geleneksel sporlarda böylesi görülmeyen bir özellik var. Ve gerçekten 7’den 70’e ifadesini hak eden sporlar. Hem de ne yapıyor müziklerinden tutun, kıyafetlerine kadar bir kültür ihyası hareketinin de bir parçası. Onun için bu işin önemine vâkıf olan bunun önemini idrak eden insanlar hemen sahip çıkıyorlar. İşte bugün buradaki tablo da bunun adeta bir göstergesi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

“BİZ AT ÜSTÜNDE OK İLE KILIÇLA YÜKSELMİŞ BİR MİLLETİN EVLATLARIYIZ”

Gaziantep’in de buraları örnek alarak çalımalar yaptığını, İstanbul’da da buna benzer bir tesisin önümüzdeki yıl açılacağını belirterek geleneksel sporlara gönül vermiş vatandaşlara teşekkür eden Erdoğan, “Biz, ‘at mı kaldı kardeşim hangi devirde yaşıyoruz’ denildiğini duyuyoruz. Ama biz at üstünde ok ile kılıçla yükselmiş bir milletin evlatlarıyız, torunlarıyız. Bununla gurur duyuyoruz. Çünkü ecdadımız gittiği topraklara kan, gözyaşı götürmemiştir. Zulüm götürmemiştir. Ecdadımız gittiği topraklara adalet, huzur, merhamet götürmüştür. Bunun bilincinde olarak bugün o kültürün, o medeniyetin ihyasına önem veriyoruz. İstiyoruz ki at binmek bütün halkımıza mal olsun. Bunun için özellikle yerel yönetimlerimiz bu işe destek versin, üniversitelerimiz buna destek versin” ifadelerini kullandı.