15° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

“Gençlerin mesleki eğitime ilgisi, güvenli geleceğin garantisi”

ABONE OL
Hibya Haber Ajansı - 08/11/2020 13:35 A A


İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) MEB ile imzaladığı Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü çerçevesinde desteklediği meslek liselerine gençlerin ilgisi artarak sürüyor. Bu yılki Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında açıklanan yerleştirme sonuçlarına göre, İSO tarafından desteklenen 35 meslek lisesinin hem puanları yükseldi hem de doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı.

 

Tercih döneminde öğrencilere ve velilere “Gelecek Meslek Liselerinde” diyerek çağrıda bulunan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “Gençlerimize bu tercihlerinden dolayı teşekkür ederim. Bu ilgi devam ettiği sürece sanayicilerimizin de bu okullarımıza olan heyecanlı desteği artarak devam edecektir. Yeni neslin sanayiye ve mesleki eğitime ilgisi, güvenli geleceğimizin garantisi” dedi.  

  

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile imzaladığı Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü çerçevesinde yönetiminde bulunarak desteklediği 35 meslek lisesine, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercihleri sırasında gençlerden yoğun bir ilgi gerçekleşti. Bu yılki LGS kapsamında açıklanan yerleştirme sonuçlarına göre, Türkiye genelinde meslek liselerinin doluluk oranının yüzde 96,64 olurken, İstanbul’da İSO tarafından desteklenen 35 meslek lisesinin doluluk oranı da yüzde 100’e ulaştı. İSO’nun desteğindeki 35 okulun tümünde ise başarı yüzdesi geçen yıla göre artış kaydetti.

Tercih dönemi sırasında öğrencilere ve velilere “Gelecek Meslek Liselerinde” diyerek çağrıda bulunan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, ülke genelinde mesleki eğitime talebin geçen yıla göre yüzde 40 arttığını hatırlatarak gelişmelerden büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Bahçıvan “Bu okullarımıza verdiğimiz desteğin sonuçlarını böylesine yoğun bir ilgiyle gördüğümüz için son derece mutluyuz. Desteklediğimiz okulları tercih eden öğrencilerimize teşekkür ederiz. Bu ilgi devam ettiği sürece sanayicilerimizin de gelecek dönemlerde bu okullarımıza olan ilgi ve desteği artarak devam edecektir” dedi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan “MEB ile işbirliği içinde, sanayiciler olarak büyük bir motivasyonla ve tüm imkanlarını seferber ederek meslek liselerinin yeniden tercih edilir, saygın birer eğitim kurumu olmalarının yolunu oluşturduk. Geçen yıl okul tercihlerinde yüzde 100’e yakın doluluk yakalamıştık. Bu yıl da aynı yoğun talebi görmek bizleri çok mutlu etti. Yüzde 100 doluluğun yanında, yönetiminde bulunarak desteklediğimiz 35 okulun tümünün LGS başarı yüzdesinin geçen yıla göre artması hepimiz için gurur verici oldu. Gençlerin mesleki eğitime giderek artan talebi, biz sanayicilerin motivasyonunu artıran en önemli unsur. Yeni neslin sanayiye ve mesleki eğitime ilgisi, güvenli geleceğimizin garantisi” diye konuştu.

  

Meslek Liseleri ile aranan eleman oluyorlar

İSO, MEB ile bir buçuk yıl önce imzaladığı Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü çerçevesinde İstanbul’da Ataşehir, Avcılar, Bahçelievler, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar ve Zeytinburnu’ndaki toplam 35 meslek okulu ve 5 güzel sanatlar lisesi ile iş birliği yapıyor. MEB öncülüğünde ülke için büyük ve ulvi bir görev üstlenerek meslek liselerini eski saygın ve nitelikli günlerine hızla kavuşturmak yönünde büyük emek sarfeden İSO, 20 bini aşkın üyesiyle birlikte okullarda  oluşturduğu ortak yönetim modeliyle öğrencileri geleceğe hazırlıyor. Öğrenciler, mesleki okullardan mezun olduklarında büyük ölçüde “ara” değil “aranan eleman olarak üretim hayatındaki kariyerlerine başlıyor.

Öğrencilere mezun olduğu alanda sürdürülebilir nitelikli iş temin etmek amacıyla her okul ile tek tek ilgilenen, hem eğitim formasyonu hem de staj olanakları açısından okulları çok daha güçlü hale getiren sanayiciler, geçen süre içinde somut çıktılara da ulaştı. Özellikle Covid-19 salgınının başladığı günden bu yana bu meslek liseleri, birçok alanda üretim başarıları elde etti. İSO himayesindeki birçok mesleki okul; cerrahi maske ve siperlikli maskeden medikal tulum ve önlüğe, dezenfektandan çamaşır suyuna kadar, öncelikli ihtiyaç alanlarında üretim yaptı. Ayrıca cerrahi maske makinesi, solunum cihazı, üç boyutlu yazıcı gibi yüksek teknoloji ürünleri geliştirdi. İSO’nun hamiliğini yaptığı okullarda 22 sınavlı yeni bölüm de bu yıl ilk kez hizmete açıldı.

Hibya Haber Ajansı

Bu haber 32 kez okundu.
ABONE OL
Hibya Haber Ajansı - 13:35 A A


BENZER HABERLER
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin