Gilead ile “Hayat Bulan Fikirler” proje destek tutarları artırıldı

Güncel


Gilead ile Hayat Bulan Fikirler programının 14 Nisan’da başlayan başvuru süreci büyük bir hızla devam ediyor. 20 Haziran 2021 tarihine kadar pogramın internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilecek. Daha fazla sayıda projeye destek olabilmek amacıyla, 2021 yılı destek tutarları artırılarak; bilimsel projeler için 300 bin TL, sosyal projeler için 200 bin TL olmak üzere toplam 500 bin TL olarak güncellendi.

Sağlık mesleği mensupları ve tıp, genetik ve biyomedikal gibi bölümlerde okuyan üniversite öğrencileri ile sağlık alanında çalışan sivil toplum kuruluşları, bilimsel ve sosyal projeleriyle 20 Haziran 2021 tarihine kadar www.hayatbulanfikirler.com sitesi üzerinden destek programına başvurabilecek. Bağımsız jürilerin Temmuz 2021’de yapacağı değerlendirmenin ardından destek almaya hak kazanan projeler Ekim 2021’de düzenlenecek törenle duyurulacak.

 

Gilead ile Hayat Bulan Fikirler programı HIV, viral hepatitler, sistemik mantar enfeksiyonları, onkoloji ve hematolojik maligniteler alanlarında; hastalıkların taranmasını, teşhis edilmesini, uygun tedavilere daha iyi koşullarda ulaşımı sağlamaya yönelik en iyi uygulamaları ve yenilikçi fikirleri 8 yıldır destekliyor.  Gilead; bugüne kadar HIV, hepatit B, hepatit C, hematoloji, onkoloji ve sistemik mantar enfeksiyonları gibi alanlarda 39’u bilimsel, 15’i sosyal olmak üzere, toplam 54 projeye 800 bin dolar destek verdi. 

Programa 2013 yılından bu yana 300’ün üzerinde başvuru yapıldığını belirten Gilead Medikal Direktörü Dr. Tahsin Gökçem Özçağlı, “Tüm dünyada araştırmalarımıza ek olarak bilimsel ve sosyal projelere de verdiğimiz destek ile hastaların hayatlarını değiştiriyoruz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da programa ilginin büyük olacağına ve hastaların hayatlarını değiştirecek yenilikçi fikirlere destek olabileceğimize inanıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Hibya Haber Ajansı