-2° Açık
  • EURO
  • DOLAR

GitHub’da skandal Nazi savunuculuğu – ShiftDelete.Net

Güncel - 15 Ocak 2021 23:38 A A


Yazılım dünyasında vazgeçilmez sistemlerden biri olan GitHub, bir çalışanını Nazi sözcüğünü kullanmaktan dolayı işten kovdu. ABD’deki protestolar nedeniyle Washington’da bulunan iş arkadaşlarına mesaj gönderen çalışanın çalışmasına son verildi. Çalışanın Slack üzerinden “Dostlarım güvende kalın, Naziler yakın.” gibi bir cümle kullanması, olaya sebep oldu.

GitHub çalışanları, popüler iş mesajlaşma uygulaması Slack üzerinde ABD’de yaşanan olayları konuşuyordu. Bir Yahudi çalışanın protestolarda yer aldığı iddia edilen Neo-Nazilere karşı bölgede yaşayan çalışanları uyarması, işinden olmasına sebep oldu. Olayın ortaya çıkmasından sonra GitHub’a büyük eleştiri geldi.

GitHub, Nazi sözcüğünün kullanımına yasakla gündemde

ABD’de yaşanan olayların yankısı yazılım dünyasında da hissedildi. Bir çalışanın iş arkadaşlarını protestoculara karşı uyarması ve “Naziler yakın.” gibi bir cümle kurması işinin sona ermesine sebep oldu. Bu mesajı attıktan 2 gün sonra insan kaynaklarından mesaj alan çalışan, “şirket politikasına elverişli olmayan bir davranış kalıbını” kullandığı için işten çıkarıldı.

github nazi

Business Insider tarafından duyurulan habere göre GitHub tarafından böyle bir adım atılması, şirketin Nazi düşüncesine yakın olup olmadığına dair meraka neden oldu. Ailesinin ve diğer arkadaşlarının güvenliği için kimliğini açıklamayan çalışanın, hukuki danışmanlık aradığı belirtildi. Eski GitHub çalışanın, şirketi +mahkemeye vererek tazminat almak ya da mahkeme öncesi uzlaşmak istediği aktarıldı.

Konuyla ilgili GitHub’ın kendi içinde soruşturma yaptığı ancak eski çalışanın bu soruşturmaya güvenmediği belirtildi.Haber Kaynağı: Shift Delete

Bu haber 37 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

Güncel - 23:38 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.