19° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Google Görseller’de yeni arama seçenekleri aktif edildi!

ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 08/31/2020 21:15 A A


Google, görsel arama tarafındaki yeni lisanssız görsel arama özelliği ile kullanıcıların Google Görseller kullanımını daha detaylı bir hale getirmeye başladı. Yeni kullanıma sunulans seçenekler ile sadece lisanssız değil, fotoğrafçılar ya da sanatçılar tarafından lisanslı olarak internete yükselenen görseller için de arama yapılabilecek. Böylece telif hakkı olan görsellerin kullanımının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Google, lisanssız görsel arama için yeni özelliğini kullanıma sundu

Google’ın görsel arama özelliği olarak isimlendirilebilecek Google Görseller bölümünde yapılan aramalara, iki farklı özellik eklenmiş durumda. Bu özelliklerden bir tanesi Creative Commons lisanslı arama sonuçlarının gösterilmesi olurken, bir diğer ise ticari veya farklı lisanslı görsellerin aranması oluyor.

lisanssız görsel arama

Bu özellik için Google Görseller arama sonuçları sayfasındaki Araçlar butonunda yer alan Kullanım Hakkı bölümü eklenmiş durumda. Google tarafından yapılan açıklamaya göre yeni lisanslama özelliği ile daha sorumlu bir görsel kullanım şekline geçiş yapılmasının önü açılabilecek.

Hatırlatmak gerekirse Google, 2018 yılında Google Görseller üzerinde yapılan aramalarda çıkan görsel sonuçlarını tam ekran gösterme özelliğini resmi olarak kaldırmıştı. Bunun sebebi olarak da izinsiz görsel kullanımının önüne geçilmesi ifade edilmişti. Anlaşılan o ki Google’ın görsel arama motoru olarak sunduğu servis, lisans konusunda Google için ciddi bir sorun oluşturuyor. Nitekim bu ve buna benzer yeni düzenlemeler, ilerleyen dönemlerde de gündeme gelmeye devam edecektir.Haber Kaynağı: Shift Delete

Bu haber 30 kez okundu.
ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 21:15 A A


BENZER HABERLER
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin