Açık
  • EURO
  • DOLAR

Gülşen Şefika Berber’in İlk Kişisel Sergisi Açıldı

Kültür & Sanat Haberleri - 12/10/2019 07:46 A A


Manisa Celal Bayar Üniversitesi Salihli MYO Öğr. Gör. Dr. Gülşen Şefika Berber’in ilk kişisel sergisi “Olasılık-lar” İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi Şeref Akdik sergi salonunda açıldı. Sergi 16 Aralık 2019’a kadar açık kalacak.

Açılan sergi hakkında bilgi veren Öğr. Gör. Dr. Gülşen Şefika Berber, “Olasılık-lar,18 adet çalışma ile hazırlanan tekstil sanatı sergisinde tamamına yakın doğal tekstil materyalleri kullanılmıştır, bunlar; pamuk, keten, jüt, işlem görmüş ve görmemiş deri, palmiye ağacı elyafı, frenk yemişi ağacı kabuğu, nane sapları, kaset şeritleri, alüminyum elyafı, hazır boncuk oyaları vb. şeklinde sıralanabilir. Bu materyallerin direk kullanılması ya da eğirme yöntemi ile iplik haline getirilmesi sonucunda teknik olarak örme, dokuma, nakış, iğne oyası, dikiş ve kişisel teknikler ile şekillendirilmiştir. Sergi sunum yöntemleri açısından farklı sergileme olasılıkları ile sunulmuştur. Sergide kullanılan materyaller yurtdışından ve Türkiye’den temin edilmiştir. Bazı materyaller sanatçının doğa keşifleri esnasında bulmuş olduğu materyallerdendir, örneğin frenk yemişi dallarından elde edilen “Döngüsel Serileme” isimli çalışma sanatçının keşfi sonrasında üretilmiş ve daha önce örneğine rastlanmamıştır.
Bu sergi geçmiş ve geleceğin sentezi kapsamında bir sunumu hedeflemektedir. Yer yer primitif insanların kullandığı teknikler yer alırken diğer taraftan modern insanın yarattığı farklı alternatiflerle oluşan olasılıklar pek çok malzeme, teknik ile denenmiştir. Günümüz plastikleşen dünyaya bir farkındalık bağlamında seyircilerin keyif alması ve kendilerinden bir anı ile olasılıklara katkıda bulunması hedeflenmiştir” dedi.Kaynak Site

Bu haber 107 kez okundu.
Kültür & Sanat Haberleri - 07:46 A A
Etiketler: ~
BENZER HABERLER