11 Büyükşehir Belediyesi Başkent’te Tarım Çalıştayı’nda Buluştu

Güncel


Kırsal kalkınma destek hamleleriyle diğer belediyelere örnek olmaya devam eden Ankara Büyükşehir Belediyesi şimdi de tarım politikaları hakkında görüş alış verişinde bulunmak ve çözüm önerilerini görüşmek üzere 11 Büyükşehir Belediyesinin Tarım ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanlarını düzenlendiği “Tarım Çalıştayı”nda bir araya getirdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu’nun ülke genelinde yaşanan tarımsal krizlere ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu çalıştayda, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün de Ankara Büyükşehir Belediyesinin tarımsal kalkınma destekleri ve hayata geçirdiği örnek projeler hakkında detaylı bilgi verdi.

Tarımsal sorunlar ele alındı

ABB’nin ev sahipliğinde Holiday Inn Otel’de gerçekleştirilen çalıştayda; tarım ve gıda sektörüne yönelik yapılan destekler, yatırım ve üretimde altyapı sisteminin kurulması, bölgesel farklılara rağmen üretime verilen destek kriterleri, örnek ve ortak tarım projelerinin planlanması, halk marketlerde entegrasyon çalışması, düzenlenen sanatsal fuar ve toplantı gibi yapılacak projeler masaya yatırıldı.

Tarımsal üretimde yaşanan sorunların il ve ülke ölçeğindeki çözüm önerilerini tespit etmek için bu çalıştayı düzenlediklerini vurgulayan ABB Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, şu açıklamalarda bulundu:

“Hedefimiz tarımsal üretimde yaşanan sorunların il ölçeğinde ve ülke ölçeğindeki çözüm önerilerini tespit etmek. Büyükşehirler şu anda çok ciddi anlamda tarım sektörünü destekleme yapıyor. Bu destekleri yaparken hedefimiz üreticinin üretimden kopmadan köyünde kalarak yaşamını idame ettirmesi. Bunun üzerine temel politikalarımız var bu politikaları biraraya getirecek bir koordinasyon içerisinde daha etkili nasıl bu sektöre destek verebiliriz? Üreticimizi nasıl ayakta tutabiliriz? Bunun arayışını ve beyin fırtınasını gerçekleştiriyoruz.”

Başkent’te sözleşmeli üreticilik modeli ve merkez birliği hedefi   

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent’te hayata geçirilen sözleşmeli üreticilik modelini anlatan Tüzün, şöyle konuştu:

“Amacımız bu modelle üreticiyi örgütlemek ve kooperatifleştirmek. Bu konuda Ankara Büyükşehir gerçekten çok başarılı… Başkent Maketler kapsamında 44 kooperatif ve 3 birlikten bin 700’ün üzerinde mal alıp satıyoruz. Ankara Büyükşehir olarak bir önerimiz var bütün kooperatifleri tek bir çatı altında toplayarak merkez birliğini kurmak ve böylece belediyelerin ihtiyaç duyduğu mal alımlarında ister markette olsun ister sosyal yardımlarda olsun bunları kooperatif merkez birliği üzerinden gerçekleştirmek ve kalkınmayı tabana yaymak.”

Soru cevap şeklinde interaktif ortamda gerçekleştirilen çalıştayda konuşan Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise “Belediyeler üreticinin yeterli ve düzenli gıdaya ulaşmasını sağlamaktalar. Tarımsal desteklerimizi ve tarımsal üretim potansiyelimizi daha verimli hâle nasıl getirebiliriz? Kamuoyuna nasıl aktarabiliriz? Ülke gündeminde bunun farkındalığını nasıl yaratabiliriz? Bütün belediyelerimiz yem dağıtıyorlar, çiftçilerimize bu zor zamanda gübre dağıtıyorlar, mazot günümüzün en önemli konusu onu sağlıyorlar. 11 belediyemiz ile bu üretimi ve gıda zincirini nasıl daha entegre, bütüncül, faydalı ve verimli hâle getirilebiliriz? Tüm bunlar hakkında görüş alış verişinde bulunmak önem taşıyor” dedi.

 Tarımın geleceği için güç birliği


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.