150. yılında motor sporları stratejisini açıkladı

Güncel


Pirelli Motor Sporları Direktörü Mario Isola şu açıklamada bulundu: “Yakın zamanda Monte Carlo Rallisi’yle başlayacak bu yılki motor sporları sezonu bizim için bir dönüm noktasını temsil ediyor. Başta Formula 1 olmak üzere tüm büyük şampiyonalarımızda kullanacağımız yeni ürünlerimiz, yol lastikleriyle yakın bağlantılarını pekiştiriyor. Şirket stratejimiz doğrultusunda motor sporlarını giderek daha sürdürülebilir hale getirme misyonumuzu devam ettiriyoruz. Bu taahhüdümüz, geçen yılın sonunda FIA’dan aldığımız önemli bir çevre sertifikasıyla da teyit edildi. Her zaman olduğu gibi geleceğe bakarken motor sporlarının en parlak yükselen yeteneklerini desteklemeyi de sürdürüyoruz.” 

Motor sporları, Pirelli’nin tarihinde her zaman önemli bir rol oynamıştır. Son 115 yıldır bu dünyanın bir parçası olan Pirelli ilk büyük başarısını 1907 yılında Prens Scipione Borghese’nin Pirelli lastikleriyle donatılmış bir Itala ile zorlu Pekin – Paris yarışını kazanmasıyla elde etti. Pirelli bugün dünya çapında 350’yi aşkın farklı yarış etkinliğinde yer alırken 2022 yılında yeni bir teknik sayfa açıyor. Formula 1 Dünya Şampiyonası için yeni 18 inç lastikler, Dünya Ralli Şampiyonası için geliştirilen en yeni hibrit formüllü lastikler ve GT yarışlarındaki tüm klasmanları kapsayan yeni bir lastik yelpazesi bu yeniliklerden bazıları. Pirelli bu yıl ayrıca motor sporları aracılığıyla farklı sürdürülebilirlik programlarına ve genç pilotları destekleyecek girişimlere de odaklanıyor.

Pirelli’nin 2022 motor sporları programı, Motor Sporları Direktörü Mario Isola ile birlikte Ralli Yarışları Müdürü Terenzio Testoni ve GT Yarışları Müdürü Matteo Braga’nın ev sahipliği yaptığı bir online basın toplantısında açıklandı. Canlı yayınlanan toplantıya FIA Spordan Sorumlu Başkan Yardımcısı Robert Reid online bağlanırken kariyerlerinin başında Pirelli’nin desteklediği ralli pilotları Craig Breen ve Oliver Solberg de videolarıyla katıldı.

 

YENİ LASTİKLERDEKİ TEKNOLOJİ 

Formula 1. Formula 1, ilk şampiyonanın düzenlendiği 1950’de olduğu gibi yine Pirelli’nin önünü çektiği bir teknik devrimi başlatmaya hazırlanıyor. Yarım asırdan uzun süre 13 inç lastiklerle koşulan şampiyonada şimdi lastik ebadının 18 inçe çıkarılması, 2022’de yer etkisini tekrar dikkate alan yeni teknik regülasyonlarda önemli bir rol oynuyor.

Yeni 18 inç lastikler, profilden yapısına ve hamurlarına kadar bir lastiğin tüm unsurlarıyla sıfırdan tasarlandı.

Tasarım sürecinde 10.000 saatten fazla kapalı ortam testi ve 5.000 saati aşkın simülasyon gerçekleştirilirken 70’in üzerinde sanal prototip geliştirildi.genel çü Sonuçta yaratılan 30 farklı spesifikasyonlu lastik, tüm takımlar tarafından 20.000 kilometreden fazla test edildi. Bu süreçte kritik bir rol oynayan pilotların her biri çeşitli noktalarda geliştirmelere katkıda bulunurken geri bildirimleriyle Pirelli’nin nihai spesifikasyonları kesinleştirmesine yardımcı oldu. 

Yeni lastikler, önceki 13 inç lastiklere kıyasla daha geniş bir çalışma aralığına sahip oldukları gibi ısınma sürecinden ödün vermiyorlar. Sonuç olarak aşırı ısınma sınırlı kalırken bozulma da azalıyor. Ayrıca lastik battaniyeleri için yeni sıcaklık limitleri belirlendi. Buna göre, tüm lastikler daha önce olduğu gibi önde 100 derece ve arkada 80 derece yerine 70 dereceye kadar ısıtılacak. Lastik battaniyesi sıcaklıklarının azaltılması, elektrik tüketimini düşürmeye ve sürdürülebilirliğe yardımcı olmak için gelecek sezonlarda lastik battaniyelerinin kademeli olarak kaldırılması planının bir parçasını oluşturuyor. 

Öte yandan, yeni 18 inç versiyonların normal araç sürücülerinin kullandığı lastiklere daha çok benzemesi Pirelli’nin Formula 1 teknolojisini yol lastiklerine aktarmasına da yardımcı oluyor.

Ralli. Pirelli, 1973’te düzenlenen ilk Dünya Ralli Şampiyonasından bu yana hep rallilerin bir parçası olmuştur. Başından beri en ileri lastik teknolojilerinin öncüsü olan İtalyan şirket, 2022 yılında hibrit motorların Dünya Ralli Şampiyonası araçlarında kullanılmasıyla birlikte lastik serilerini de uyarladı. Yeni Rally1 araçlarının artan ağırlığına ve gücüne yanıt verebilmek için tüm P Zero, Scorpion ve Sottozero lastik serilerinde geliştirmeler yapıldı. Bu lastikler Pirelli’nin en büyük motor sporları fabrikası olan Pirelli’nin Türkiye İzmit’teki fabrikasında üretilmektedir. 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.