5 milyon bitkinin olduğu Ulusal Botanik Bahçesi, Beijing’de açıldı

Güncel


Çin Ulusal Orman ve Meralar Dairesi, Çin Ulusal Botanik Bahçesi’nin Beijing’de, 19 Nisan Pazartesi günü resmen açıldığını açıkladı. 600 hektar olarak planlanmış bir yüzey üzerine yayılan Ulusal Botanik Bahçesi, Beijing Bilim ve Botanik Bahçe Akademisi’ne bağlı Botanik Enstitüsü’nün mekanı üzerinde kurulmuş bulunuyor.

Söz konusu bahçede beş kıtadan gelen ve oraların temsili niteliğinde beş milyon bitki örneği var. Bu bahçe, bağlı olduğu resmi dairenin ifadesine göre, bitkilerin çeşitliliğini ulusal düzeyde koruma temeline dönük olup ülkenin sürekli kalkınma düzeyinin önemli bir sembolünü oluşturuyor.

Çin, biyoçeşitliliğin korunması çabalarını güçlendirmek amacıyla, Beijing ve Guangzhou gibi kentler bünyesinde ulusal bir botanik bahçe sisteminin inşası sürecini hızlandırıyor. Bu çerçevede hükümet, Beijing Ulusal Botanik Bahçesi’nin kurulması kararını Aralık 2021’de onaylamıştı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.