ABD: ADP ocak ayında 301K iş kaybına işaret etti

Güncel


Veriler, ABD özel sektöründe istihdamın Ocak ayında 301K düştüğünü ve ABD’nin karantinaya ilk kez girdiği Nisan 2020’den bu yana istihdamda ikinci aylık düşüşü işaret ettiğini belirtti. 207K artış yönünde olan konsensüs tahminlere göre, bu önemli bir kayıp olarak görünüyor, aynı zamanda revize edilen Aralık istihdamı 776K’dan da neredeyse 1 milyona yakın bir gerileme. Ayrıntılarına bakarak bunun geçici olup olmadığını anlayacağız.

Alt kalemlere bakacak olursak; 2022 başında sektörel dağılımda ve şirket ölçeklerine göre dağılımda aslında önemli bir Covid etkisi olduğunu görüyoruz. 274K iş kaybı hizmet sektörleri tarafında. Eğlence ve konaklama direkt iş kayıplarından en çok etkilenen sektörler olurken, ölçeksel bazda da küçük işletmelerde 144K, orta işletmelerde 59K iş kaybı söz konusu. ISM verilerindeki pozitif eğilime karşın, ADP içerisinde imalatta da 21K düşüş gözlenmekte. Yarın da ISM hizmet verisindeki istihdam kalemiyle ADP’nin işaret ettiği iş kayıplarını karşılaştıracağız

Beyaz Saray, Omicron nedeniyle işçilerin kısa süreli devamsızlıklarının geçen ayki işsizlerin sayısını olduğundan fazla gösterebileceğini söyleyerek bu haftaki ABD istihdam raporuna ilişkin beklentileri düşürdü. ADP’nin de işaret ettiği zayıflık, manşet istihdama dair beklentileri minimal tutacaktır. Son yıllarda ADP ile NFP arasında zayıf korelasyon var. Haftalık işsizlik başvurularında ortaya konan olgular ve son projeksiyonlar Cuma günkü veriye ilişkin beklentilerin düşürülmesine neden olabilir. Ekonominin geneli açısından ise sadece Covid’den bir yavaşlama sinyali çıkarılamayacağını ISM’lerin ortaya koyduğu faaliyet seviyelerinden ele alabiliyoruz. Dolayısıyla Fed açısından bir geri adım durumu yok, olaya istihdam artı ücretler üzerinden bakacağız ve işgücü artırma konusunda sıkıntılar artık ücret enflasyonunu artırıcı etki yapıyor. Enflasyonun yeni konusu olabilecek bir potansiyelde.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.