ABD: Daha fazla sıkılaşma olgusunun yansımaları

Güncel


Dünden sonra elimizde neler olduğuna bakacak olursak; Fed vadeli fonları Powell’ın konuşmasından sonra yıl sonuna kadar 5 faiz artış ve Mart ayında 50 baz puan faiz artışına doğru bir ilerleme gösterdi. Politika metninde ortaya konan olgular normalde faullü bir ifade içermiyordu, çünkü süreç başlangıcına dair Mart ayı konusunda hemen hemen hemfikirdik. Mart ayında Fed fonlama oranının artırılması uygun, tahvil alımları bitiyor ve sonraki aşamada bilanço indirimine dair esaslar da ele alınacak. İşin aksiyon bacağında ne kadar gerekli, ne kadar gereksiz bir agresifleşme olduğuna bakacak olursak; piyasanın asıl rahatsız olduğu konunun buradaki ekstremite olduğu ortaya çıkmaktadır.

Powell’ın kurmak istediği denge, para politikası sıkılaşmasında işgücüne ve büyümedeki toparlanmaya zarar vermeyen bir faiz artış patikası şeklinde. Bu nedenle, piyasanın yapmış olduğu çıkarım biraz farklı bir resme işaret ediyor. Faiz oranları, oluşturulmak istenen daha sıkı parasal zemine göre güncel olarak çok düşük. Bu nedenle getiri eğrisinin doğru eğime gelmesi açısından Fed’in faiz artırması olağan, ancak ne kadar hızlı ve ne kadar yukarıya? Temel sorunlar buradan ortaya çıkıyor. Enflasyona dair sorunun bu açıdan cevaplanması gereklidir. Çünkü hedef aralıkların çok üzerinde seyreden bir enflasyon var ve tedarik sorunlarının çözümlenmesine dair elde net bir olgu olmadığından, enflasyonun yıl içinde ne kadar gerileyebileceği de belirsiz.

Şahinleşmedeki ekstremlik şuradan ileri geliyor: Bu takviye kuvvetli bir tapering olacak. Bilanço küçültme, faiz artışıyla beraber ilerleyecek ve Fed bilançoyu normal likidite pozisyonuna indirgeme noktasında daha agresif hareket etme aralığını açık tutuyor. Bununla alakalı dünkü FOMC metnine ek olarak, ayrı bir politika dokümanı yayınlandı. Bununla alakalı bilahare bir analiz yapacağız.

Fed vadeli fonları ve gelecek toplantılardaki faiz hareketi ihtimalleri… Kaynak: Bloomberg

Fed açısından yılsonu için ima edilen hedef fon oranı %1,28 ile 4 faiz artışı pozisyonunu aşarak, 5 faiz artışı bölgesini de tamamladı. 3-4 faiz artışı, artık piyasanın öngördüğünden çok daha yavaş bir sıkılaşma olacaktır. Mart ayı için ima edilen orana bakıldığında, 50 baz puan ihtimaline doğru bir kayma ek etkiler getirecektir, orada henüz ima edilen fonlama oranı %0,40 olarak görünüyor. 2 yıllık tahvil faizi bugün itibariyle %1,19’a kısa vadede yüksek enflasyon beklentisini ve hızlı sıkılaşma adımlarını yansıtır şekilde çıktı, 10 yıllık tahvil faizinde ise %1,83 seviyesindeyiz. Getiri makasının daha agresif sıkılaşma beklentisiyle ABD lehine açılması çok olası, çünkü ECB’den ortaya konan güncel açıklamalar enflasyona karşı bir atağa, reaksiyona geçmeye şu aşamada gerek olmadığı şeklinde. Dolayısıyla, daha istekli ve bilanço da küçülterek çift taraflı sıkılaşan Fed, kısa dönemde tahvil getirilerinde ABD lehine bir açılmaya sebebiyet verecek gibi görünüyor. Temel olgu, Fed acaba bilanço küçültmede organik limitlerin ne kadar ötesine geçecek?

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.