ABD: Ekonomi 4Ç21’de yıllıklandırılmış bazda %6,9 büyüdü

Güncel


ABD reel GSYİH’si 4Ç21’de ilk okumaya göre yıllık bazda %6,9 ile beklenen %5,5’lik hızın oldukça üzerinde büyüdü. Bu, 3Ç21’in %2,3 büyüme hızından keskin bir hızlanma oldu. 4Ç21’deki hızlanmada ihracattaki artışın yanı sıra stok yatırımları ve tüketici harcamalarındaki hızlanmalar etkili oldu. 4Ç21’de COVID-19 vakaları, ülkenin bazı bölgelerindeki kuruluşların faaliyetlerinde devam eden kısıtlamalara ve aksamalara neden oldu. İşletmelere bağışlanabilir krediler, eyalet ve yerel yönetimlere verilen hibeler ve hane halklarına yönelik sosyal yardımlar şeklindeki hükümet yardım ödemelerinin tümü, çeşitli federal programların hükümlerinin süresinin dolması veya azalması nedeniyle azaldı. 2021 yılının tamamı için, reel ABD GSYİH büyümesi, 1984’ten bu yana en güçlü olan %5,7 oranında gerçekleşmiş oldu.

 

Alt kalemlere bakacak olursak; Reel GSYİH’deki artış, öncelikle özel envanter yatırımı, ihracat, kişisel tüketim harcamaları (PCE) ve konut dışı sabit yatırımlardaki artışları yansıttı ve bunlar hem federal hem de eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki düşüşlerle kısmen dengelendi. GSYİH hesaplamalarına dahil edilen tüm mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki yıllık değişimi ölçen GSYİH fiyat endeksi, 4Ç21’de %6’lık piyasa beklentilerinin üzerinde %7 arttı. PCE fiyat endeksi %6,5 arttı. Gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda, PCE fiyat endeksi %4,9 arttı. PCE’deki artış, öncelikle sağlık hizmetleri, eğlence ve ulaşımın öncülüğünde hizmetlerdeki artışı yansıttı. Özel envanter yatırımındaki artış, öncelikle toptan ticaretteki (esas olarak dayanıklı mal sanayilerindeki) artışı yansıttı. Mal ihracatındaki artış yaygındı ve önde gelen katkılar tüketim malları, endüstriyel malzemeler ile gıdadan geldi. Hizmet ihracatındaki artışa ise seyahatler öncülük etti.

 

Deflatör etkisine baktığımızda, burada tüketim ile iç içe geçen bir arz sorunu olduğunun altını çizmek gerekiyor. Genel profil itibariyle halen zorlayıcı bir etki. Öte yandan; stoklardan yüksek büyüme katkısı gelmeye devam ediyor. Üretimin yavaşlama riskleri içinde olduğu bir ortamda, tüketimin de yüksek kaldığını göstermesi açısından önemli bir ayrıntı. Söz konusu etmen ise, fiyat endekslerinde oynaklık ve yükseklik faktörünü açıklayıcı bir etki yapmaktadır. Büyümenin tek başına yorumlanması konusunda ise; geçmiş dönem 4Ç21’e ait olduğundan dolayı öncü göstergelerin resmini çizdiği bir zaman aralığı Fed’in bunu kriter olarak değerlendirmemesi anlamına gelecektir.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.