ABD: Mevcut ev satışları ocakta yüzde 6,7 oranında keskin şekilde arttı

Güncel


ABD mevcut ev satışları Ocak ayında %6,7 oranında keskin bir şekilde arttı. Bu, 12 aylık yuvarlanan satış sayısını Aralık ayında 6.09M’den 6.50M’ye yükselterek, beklenen 6.10M’nin üzerine çıkardı. Satılan evlerin medyan fiyatı yıllık %15,4 artışla 350,3 bin dolar oldu.

 

Mortgage oranları yükselirken, konut piyasasında satışların devam etmesi olumlu. Ücretler halen enflasyon arkasında kalmaya devam ediyor, ancak artışlardaki yüksek momentum şimdilik yüksek faiz maliyetlerin karşılanabilirliği açısından oluşan olumsuz etkili dengeliyor gözüküyor. Para politikasının sıkılaşıyor olması bu anlamda kritik. Konut piyasasında satışların faizler arttıkça belli miktarda momentum kaybettiğini göreceğiz. Fed faiz oranlarını artırmak için hareket ediyor ve ipotek oranları da onunla birlikte artacak. Faiz ve maliyet olgusundan etkilenecek bir konut piyasası görmemiz çok olası.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.