ABD: Mevcut evlerin satışları dört ay sonra ilk defa düştü

Güncel


ABD’de ikinci el konut satışları, Aralık ayında bir önceki aya göre %4.6 düşüşle yıllık 6,18 milyona geriledi. Aralık düşüşü, hem zayıf envanteri hem de o zamandan beri Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyeye tırmanan ipotek oranlarındaki toparlanmanın başlangıcını yansıttı. Geçen ay satılık mülk sayısı rekor düzeydeki en düşük seviyeydi. Konut stoku, 2006’dan bu yana en güçlü yılın sonunda ABD’de önceden sahip olunan ev satışlarını frenledi ve ipotek oranlarındaki son artış, alımların daha da yavaşlaması riskini taşıyor.

 

Alt kalemlere bakacak olursak; Ortalama satış fiyatı Aralık ayında bir yıl öncesine göre %15,8 artarak 358K dolara yükseldi. Geçen ay satılık sadece 910.000 konut vardı, bir önceki aya göre %18 ve bir yıl öncesine göre %14,2 düştü. Mevcut hızla, piyasadaki tüm evlerin satılması 1,8 ay alacaktı, bu da rekor düşük bir rakam. Emlaklar, bir yıl önceki 21 güne kıyasla, geçen ay ortalama 19 gün piyasada kaldı. Nakit satışlar geçen ay tüm işlemlerin %23’ünü temsil ederken, yatırımcılar pazarın %17’sini oluşturdu. Aralık ayında ilk kez satın alanlar satışların %30’unu oluşturdu. Daha önce sahip olunan müstakil evlerin satışları Aralık ayında %4,3 düşüşle 5,52 milyon hıza geriledi. Mevcut kat mülkiyeti ve kooperatif satışları geçen ay %7 düşüşle 660.000’e geriledi.

 

Konut piyasasındaki durumu, direkt olarak faiz artışlarıyla ilintilendirmekten çok Fed’in bilanço azaltımında MBS’lerde yapacağı satışın miktarına bağlamak daha rasyonel olacaktır. Mortgage oranlarındaki artışın konut satışları üzerinde yavaşlatıcı etkisi olacaktır. Düşük mortgage oranları, alıcıları piyasada aktif tuttu ve bu dönemde artan yapı maliyetleriyle de birleşimli büyük bir enflasyonist etki yaptı. ABD’de enflasyonda en katı kalemlerden biri konut ve kiradır. Fed’in bilanço azaltımınaa MBS’lerin de katılması gerektiği açık, çünkü konut piyasası da sürekli artıyor ve aslında şişen talep ve artan fiyatlarda mortgage oranları da bir sorun.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.