ABD: Perakende satışlar beklenenden fazla daraldı

Güncel


ABD perakende satışları Aralık ayında bir önceki aya göre %1,9 düştü. Bu, aylık %0,1’lik düşüş olan piyasa beklentilerinin oldukça altındaydı ve Kasım ayındaki %0,2’lik (%0,3’ten aşağı yönlü revize edilmiş) büyüme oranından keskin bir yavaşlamaya işaret ediyor. Bu, perakende satışlardaki yıllık büyüme oranının Kasım ayındaki %18,24’ten %17’nin biraz altına düştüğü anlamına geliyor. Çekirdek perakende satışlar, aylık bazda daha büyük bir kayıp bildirdi ve Aralık’ta %2,3’lük düşüşle %0,2’lik artış tahminlerine ve Kasım’daki %0,1’lik artışa (%0,3’ten aşağı revize edildi) göre zayıf performansa işaret etti. ABD GSYİH’sindeki perakende tüketim bileşeniyle daha yakından ilişkili olan perakende kontrol grubu, Aralık ayındaki %0,1’lik artış beklentilerine kıyasla bir önceki aya göre %3,1 düştü.

 

Alt kalemlere bakacak olursak; Mobilya %5,5, spor malzemeleri %4,3, elektronik %2,9, benzin istasyonları %0,7 ve otomotiv %0,4 düşüş gösterdi. Genel mağazacılık satışları %1,5 gerilerken, AVM’ler %7, online satışlar ise %8,7 gerilemiş durumda. Hem fiziksel, hem de online satışlar düştüğüne göre Covid salgınıyla ilişkilendirilecek bir durum yok. Genele yayılan düşüşlerde günlük kullanıma dair özel tüketim tarafındaki etki hissediliyor. Bunu da şöyle özetleyebiliriz; mal enflasyonu artıyor ve azalacak alım gücüne dair önden yapılan tüketim önceki aylarda yüksek gerçekleşmeler sağlarken, bir seferlik tüketim etkisinin geçmesi sonraki aylarda daha yavaş oranlara sebep oluyor. Yani Omicron faaiyetlerinden veya tüketici güvenindeki azalmadan değil, erken alışverişin ve öne çekilen talebin bir sonucu. Enflasyon, şu anda tüketici davranışlarında Covid’den daha belirleyici.

 

Maliyet enflasyonu, arz kısıtlarının rahatlamasıyla çözüme erebilir. Talep enflasyonu açısından da, eğer önden yüklemeli talebin etkisi hafiflerse bir normalleşme görebiliriz. Fed açısından panik yapacak bir durum yok. Sadece sıkılaşma daha rahat bir zeminde ve konfor alanında tutularak devam ettirilebilir. Bu açıdan enflasyonda kısmi soğuma etkisi önemli, en azından serinin durağanlaşması aşırı acele hareket etmemesini sağlayacaktır. Ancak sıkılaşma geliyor, bilanço büyümesi duracak ve zaman içinde normalleştirilecek. Tüketici talebi, dönemsel dalgalanmalar dışarıda kaldıktan sonra sürdürülebilir bir noktada devam etmeli. Büyümeyi destekliyor ve aşırı enflasyon yaratmıyorsa sorun yok.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.