ABD: S&P Case-Shiller endeksine göre Kasım’da ev fiyatları %18,8 arttı

Güncel


S&P CoreLogic Case-Shiller ABD Ulusal Konut Fiyatı NSA Endeksi, Kasım ayında %18,8’lik bir yıllık kazanç bildirdi. Bir önceki ayda yıllık artış oranı bir önceki aydaki %19 idi. 10-Şehirli Bileşik yıllık artış, bir önceki aydaki %17,2’den %16,8’e düştü. 20 Şehirli Bileşik Endeksi ise Kasım 2021’de %18,3’lük yıllık artış gösterdi, Ekim’deki %18,5’e göre az miktarda yavaşlama var. 20 şehirden 11’i Kasım 2021’de, Ekim 2021’e göre yıllık bazda daha yüksek fiyat artışları bildirdi.

 

S&P’ye göre, son birkaç ayda ev fiyatları çok yüksek, ancak yavaşlayan bir oranda artıyor. Bu yavaşlamaya rağmen, Kasım ayındaki %18,8’lik artış, verilerin kapsadığı 34 yılda altıncı en yüksek okuma. Artan mortgage oranlarının ilerleyen vadede ev fiyatları üzerindeki etkilerini görebiliriz, sıkılaşmanın ve bilançodaki MBS’leri azaltmanın direkt ve endirekt etkileri faizler ve talep üzerinde görülecektir. Hane halkları pandemide, düşük mortgage oranlarından da yararlanarak, özellikle müstakil evlerde ve şehir dışındaki evlerde talebi yükselttiler. Covid pandemisine verilen tepkiden sonra, maliyet ve fiyat baskısından dolayı talepte sönümlenme önce alım gücündeki azalma üzerinden gerçekleşiyor. Ancak fiyatlardaki yüksek momentumun devam etmesi ise iki olguyla açıklanabiliyor; birincisi talep her şeye rağmen yüksek, ikincisi hem düşük mortgage oranlarının getirdiği taleple, hem de artan malzeme maliyeti ve azalan konut stoğuyla beraber fiyat yükseliyor. Yani hem inşaat malzemelerinin fiyatı tedarik sıkıntılarından dolayı yüksek, hem de sıkışan piyasada konut arzı da sıkışıyor.

 

Fed, bilanço küçültürken MBS tarafında da, Hazine tahvilleriyle beraber satış yapacaktır. Mortgage oranları üzerinde aktif bir hareket insiyatifine sahip olmak için, hızlı bir portföy boşaltma stratejisine girebilirler. Ancak ipotek oranlarının dik şekilde yükselmemesine, daha sürdürülebilir ve yönetilebilir şekilde yükselmesine dikkat edeceklerdir. Konut piyasasında bir balon patlaması, bu sefer fiyatlar da uyumsuzluk göstereceği için ciddi sıkıntı demek olur. Çünkü birçok konut, yapım maliyeti bakımından talep şokuna yeterli fiyat esnekliğini gösteremez. Yarınki Fed açıklamaları, bilanço yönetimine dair daha fazla ayrıntı içerecektir.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.