ABD: Tahvil faizleri agresif sıkılaşmayı fiyatlıyor

Güncel


Merkez Bankası’nın ilk faiz artırımına ilişkin konsensüs hemen hemen oluşmakla beraber, genel kabul gören hareketin daha sert olabileceğine dair görüşler de ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda, Fed’in ilk faiz adımının 50 baz puan olma ihtimalinin oyuna dahil olmasıyla tahvil faizlerindeki hareket hız kazandı. 10 yıllık tahvil faizleri Ocak 2020’den bu yana en yüksek seviye olan %1,85’i görürken, 2 yıllık tahvil faizinde ise %1,06 seviyesini gözlemledik. 30 yıllık tahvildeki hareket, getiri eğrisinin geneline yayılan düzlemi ortaya koyuyor, %2,18 ile beraber Haziran 2021’den beri en yüksek seviyeye ulaşıldı.

 

Fed kanadından, faiz artışına dair görüşler daha sık ve yoğun şekilde dile getiriliyor. 25-26 Ocak FOMC toplantısı öncesinde piyasaları hazırlama anlamında önden yüklemeli hareket başladı. ABD’de MLK günü tatili dönüşünde direkt olarak Hazine tahvillerine yansıyan satış, bilanço küçültmenin teknik adımlarını içeren görüşler de paylaşılırsa sürebilir. %7 olan ABD enflasyonu, gelir zorlayıcı faktörleri de ortaya koyuyor. FOMC’nin enflasyondan giderek daha fazla endişe duyması, 15-16 Mart faiz hamlesinin devamlılık arz edecek ve bilançodaki tahvillerin daha fazla azaltılması yönünde hareketle desteklenmesini beraberinde getirebilir. Blackout haftası öncesi (Fed toplantısından önceki, kamuya açık açıklama yapılmayan hafta) derinleşen tahvil satışında vadelere göre ayrım yeniden olabilir, ancak teknik ayrıntılar ilk aşamada enflasyon yukarı doğru sürpriz yapmaya devam ederse uzun vadede de kalıcı olabilecek enflasyon ve daha hızlı sıkılaştırma beklentisine dayanacaktır.

 

Fed’in varlık alımlarını mevcut hızda keserek Mart’ta sona erdirmesini ve ilk faiz artırımını da gerçekleştirmesini bekleriz.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.