ABD: Tahvil getirileri ve daha proaktif faiz artışı görüşleri

Güncel


Tahvil faizlerinin durumu, standart haline gelmiş Mart faiz artırımı beklentisinin de ötesine geçti. 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri, son iki yılın en yüksek seviyesi olan %1.88 seviyesinde bulunuyor. Yükselen enflasyon endişeleri, Fed’in insiyatifi ele alma adına daha proaktif davranmasına yönelik görüşleri öne çıkardı, ki bu proaktiflik Fed’in standart 25 baz puan değil de 50 baz puan faiz artışıyla işe başlayabileceği yönünde. Hatta başlaması gerektiği yönünde.. Bu da, enflasyonla mücadelede kontrolü ele alma ile alakalı .. Fed bunu 2000’den beri yapmıyor.

İşin enflasyonla mücadele boyutu kadar, böylesine sert bir sıkılaşmanın gelişmekte olan ülkeler üzerinde de daha fazla sarsıntı yaratma ihtimali var. Mesela Çin.. Çin, birçok çekirdek ekonominin aksine faiz indirimleri ile büyüme baremini yükseltmeyi amaçlıyor. Davos konuşmasında Çin Başkanı Xi Jinping, ülkelerin faiz oranlarını çok hızlı artırmamaları gerektiğini, bunun yapılması halinde toparlanma aşamasında olan küresel ekonominin boğulabileceğini ifade etti. Çin, Fed’in faizleri hızlı artırmasından rahatsız olacakken, ABD de PBOC’nin faiz indirimlerinden şikayet edecektir. Çin büyümesini düşünürken, ABD de düşük kur üzerinden Çin’i suçlayacaktır.

Fed’in enflasyonla mücadelesinin ön plana çıkmasıyla faizlerdeki hareket başka bir boyutta olacaktır. 26 Ocak’taki bilanço sinyali bu spekülasyon etkilerini ittirebilir.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.