ABD: Tüketici güveni Ocak’ta geriledi

Güncel


Tüketici güveni Ocak ayında 115,2’den (115,8’den aşağı revize edildi) 113,8’e düştü. Hafif düşüş, son birkaç hafta içinde ABD’de Omicron Covid-19 varyantının hızla yayılmasının etkisini yansıtıyor, ancak 80 bölgesindeki önceki pandemik düşük seviyelerin önemli ölçüde üzerinde kalıyor ve Fed’in ekonominin daha esnek hale geldiği görüşünü onaylıyor. Tüketici güveni Ocak ayında dört aydır ilk kez düştü, ancak düşüş beklenenden daha küçüktü. Tüketiciler, iş koşullarının iyileştiğini kabul etseler bile, ekonomiye bakışları ve kendi gelirleri konusunda kötümserleşiyorlar. Ancak mevcut durum sorulduğunda, tüketiciler Ağustos ayından bu yana olduğu kadar iyimser.

 

Alt kalemlere bakacak olursak; Tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmesine dayanan mevcut durum endeksi, 144,8’den 148,2’ye yükseldi. Tüketicilerin gelir, iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin kısa vadeli görünümüne dayanan beklenti endeksi 95,4’ten 90,8’e geriledi. Bununla birlikte, önümüzdeki altı ay içinde ev, otomobil ve beyaz eşya satın almayı planlayan tüketicilerin oranı arttı. Bu arada, enflasyonla ilgili endişeler art arda ikinci ayda düştü, ancak Kasım 2021’de 13 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yüksek kalmaya devam etti. Ocak ayına dair Michigan Üniversitesi güven endeksi 68,8 seviyesine düşüş göstermişti, o kalemde Temmuz 2021’den beri 80 seviyesi altını izliyoruz.

 

Ekonomi yeni yıla sağlam bir temel üzerinde girdiğini gösterdi. Ancak, kısa vadeli büyüme beklentilerine ilişkin beklentiler zayıfladı ve 1Ç22’de büyümede muhtemel bir ılımlılığa işaret etti. Devam eden Omicron dalgalanmasının ortasında pandemi ile ilgili endişeler hafifçe arttı. Geleceğe baktığımızda, hem güven hem de tüketici harcamaları artan fiyatlar ve devam eden pandemi tarafından zorlanmaya devam edebilir. Fed’in yarın yol ve stratejiyi netleştirmesini umuyoruz, aynı zamanda giderek agresifleşen beklentileri teyit edip etmeyeceğini göreceğiz. Sıkılaşma patikasından ilerlerken talep şokuna neden olan sert geçişe neden olmayacaklarını tahmin ediyoruz.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.